1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğrencilere cemevinde uygulamalı Alevîlik dersi

02 Mart 2007 12:40
Yazdır

Din kültürü ve ahlâk bilgisi dersleri, yeni müfredat kapsamında uygulamalı da gösterilebiliyor.

Limontepe Cemevi'ni ziyaret eden ilköğretim okulu öğrencileri Alevilik hakkında bilgi aldı.

İzmir'deki Nazire Merzeci İlköğretim Okulu din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmeni Durmuş Ali Etbaş, 'Dindeki Anlayış Farklılıkları' ünitesinde 'İslam'da Alevilik ve Ehl-i Beyt inancı' konusunu işlemek için öğrencilerini cemevine uygulamalı eğitime götürdü. Din kültürü öğretmeni Etbaş, yeni müfredat doğrultusunda Konak Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izniyle Limontepe Cemevi'ne uygulamalı eğitim için gittiklerini söyledi. "Okulumuzun 8. sınıf öğrencilerinden oluşan 66 kişilik bir grupla konumuzu yerinde işlemek için cemevine gittik. Müfredatımızda uygulamalı eğitim de var." diyen Etbaş, ilerleyen günlerde kilise ve havraya da gideceklerini söyledi. Limontepe semtindeki cemevinin dedesi Cemal Sevin, cemevini ziyarete gelen öğrencilere Alevilik hakkında bilgi verip sorularını cevaplandırdı. Sevin, ziyaretten çok memnun kaldığını kaydetti. Uygulamalı derste öğrenciler, Sevin'e Alevilikle ilgili olarak 'Cami ve cemevi neden ayrı?, Aleviler Hz. Ali'yi (ra) peygamber olarak mı görüyor? Dede ne demektir?, Siz ne zaman oruç tutuyorsunuz? Cemevinde neden kadın-erkek ayrı oturuyor?' gibi sorular yöneltti. Sevin de bu sorulara şöyle cevap verdi: "Bu soruların çoğu kasıtlı uydurulmuştur. Çok eşlilik ve 'mum söndü' diye de bir şey yoktur. Su temizliktir; imanı olan herkes gusül abdesti alır, yıkanır. Kadınlarla erkekler de ayrı oturur. Kur'ân-ı Kerîm öğrenirken başörtüsü takmak tercih meselesidir. Peygamberimiz birdir, O da Hz. Muhammed'dir (sas). Dedeler de Hz. Peygamber'in soyundan gelir. O makamın da bir âdabı vardır." Alevlik inancının temelinin Ehl-i Beyt sevgisi olduğunu kaydeden Sevin, "Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sas) soyuna olan bu bağlılık, Alevi ve Sünni Müslümanların ortak paydasıdır." diye konuştu.

Camide din dersine soruşturma açılmıştı

Yalova'da Atatürk İlköğretim Okulu 5-A ve 5-C sınıfı öğrencilerine, din dersinde işledikleri 'abdest alma, namaz kılma ve camiler' konuları Merkez Camii'nde uygulamalı olarak anlatılmıştı. Uygulama öğrenci velileri tarafından büyük destek görmüştü. Ancak bazı yazılı ve görsel basın organları olaya sert tepki göstermişti. Bunun üzerine Yalova Valisi Yusuf Erbay, camide uygulamalı din dersi verdiği iddia edilen öğretmen hakkında soruşturma başlatmıştı.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 3,218 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam