1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TEMUDER En az 5 Bin Kontenjan istiyor

19 Haziran 2017 00:00
Yazdır
TEMUDER En az 5 Bin Kontenjan istiyor

TEKNİK EĞİTİM MEZUNLARI

MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA EĞİTİMİNDE

EN AZ 5000 KONTENJAN İSTİYOR

2013 yılından bu yana yapılmakta olan Mühendislik Tamamlama Eğitimi, sayıları 40.000'e yakın Teknik Eğitim Mezunu Teknik Öğretmeni ilgilendirmektedir. 2017 yılında ALES ile öğrenci kabul edecek olan Mühendislik Tamamlama Eğitimi için Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği en az 5000 kontenjan beklemektedir.

28 Şubat döneminde İmam Hatip ve Meslek Liselerine uygulanan katsayı engeli nedeniyle meslek liselerinde başarılı olan öğrenciler mühendislik netlerine eş netler yapmalarına rağmen katsayı engeliyle Mühendislik Fakültelerine alınmayarak Teknik Eğitim Fakültelerine gitmeye zorlandılar.

Mühendis olmak isteyen başarılı birçok meslek lisesi öğrencisi katsayı uygulaması nedeniyle mecburen Teknik Eğitim Fakültelerine giderek Teknik Öğretmen oldular. Bu sürecin devamında sayıları 70.000'lere ulaşan Teknik Eğitim mezunları öğretmen atamalarının yok denecek kadar az olmasından dolayı kamu kuruluşlarında ve özel sektörde öğretmenlik dışında başka işlerde çalışarak iş hayatına atıldılar. Burada en büyük sıkıntı unvan sorunuydu. Teknik öğretmenlerin kamuda ve özel sektörde eşdeğer her hangi bir kadro karşılığı olmadığından mühendis ve tekniker arasında sıkışıp kalmış ve bunun sıkıntısını yıllarca yaşamıştır. Kamu kurumlarında lise mezunu kadrolarında teknisyen olarak veya Genel İdari Hizmet sınıfında memur kadrolarında hali hazırda çalışmaktadırlar. Bu sorunların çözümü olarak Mühendislik Tamamlama Eğitimi elzem şekilde yer teşkil etmektedir.

Teknik Eğitim Fakültesi mezunları için yapılan "Mühendislik Tamamlama" eğitimi ilgili kurumlarca hazırlanan birçok bilimsel rapor sonucu, tüm partilerin oy birliği ile 1992 yılında 3795 sayılı kanun ve buna bağlı olarak çıkartılan ilgili yönetmenlik gereği yapılmakta, nihayetinde Teknik Eğitim Fakültelerin Teknoloji Fakültelerine dönüşmesi nedeniyle, Mühendislik Tamamlama Eğitiminin mühendislik Fakültelerinde yapılmasına dair kanun değişikliği Resmi Gazete de, 9 Aralık 2016 tarihinde yayınlanmış, uygulamanın devamlılığı, önemi ve kararlığı hükümetimiz ve yetkili kurumlar tarafından bir kez daha ortaya konulmuştur. Mühendislik Tamamlama eğitimi 1992 yılında kanunlaşmış olsa da 2013 yılına kadar bürokratik nedenlerden dolayı uygulanmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi ve gözetimi dahilinde hem katsayı engeli ortadan kaldırılmış hem de Mühendislik Tamamlama eğitimi yapılmaya başlanmıştır. Fakat Mühendislik Tamamlama eğitimi 35.000'i bulan başvuru sayılarına karşın düşük kontenjanlar sebebiyle Teknik Eğitim mezunu Teknik Öğretmenlerin mağduriyetlerini ortadan kaldırmamıştır. 2013-2017 yıllarında toplam başvuru sayısı 70.000 civarında olmasına rağmen Yükseköğretim Kurulunun verdiği kontenjan sayısı 7.654'te kalmıştır. Açılan kontenjan sayısının Mühendislik tamamlama eğitimine olan talebin çok altında olması nedeniyle yığılmalar oluşturmakta ve 4 yıldır devam eden eğitimin bu şekilde yıllarca devam etmesi kaçınılmaz olmaktadır. Teknik Eğitim mezunlarının mezuniyet yılları dikkate alındığında ve 28 Şubat mağduriyetinin 1997 yılında başlayıp 2013 yılına kadar devam ettiği düşünülürse bu mağduriyetin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği sonucuna varılacaktır.

Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği (TEMUDER) olarak sayıları 70.000'i bulan Teknik Eğitim mezunlarının talepleri doğrultusunda 2017 yılında "Mühendislik Tamamlama" eğitimi kontenjanlarının 2014 yılında verilen 3.400 kontenjan baz alınarak ve arttırılarak en az 5000 ve üzeri olmalıdır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehir olan aday öğrenci sayılarının fazla olduğu illerde kontenjanların miktarının artırılmasının ve Türkiye geneli Mühendislik Fakültesi olan tüm üniversitelerde kontenjan verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca Eğitimde eşitlik ilkesine dayanarak Vakıf Üniversitelerinin "Mühendislik Tamamlama" eğitimine dahil edilmesini talep etmekteyiz. Vakıf Üniversitelerinin sürece dahil edilmesi kontenjanların artmasını sağlayacak aynı zamanda fiziki koşulları elverişli olmayan Teknik Eğitim mezunlarının bulundukları şehirlerde eğitim alma şansı elde etmiş olacaktır. Bunun yanında ÖSYM'nin lisans ve lisansüstü eğimi ile ilgili yapmış olduğu tüm sınavlarda ek yerleştirme hakkı verilmektedir. Buna istinaden "Mühendislik Tamamlama" eğitiminde de Ek Yerleştirme Hakkı getirilmeli, boş kalan kontenjanlar ek yerleştirme ile doldurularak eğitim sürecinin hızlandırılması sağlanmalıdır. TEMUDER olarak 3795 Sayılı Kanunun Teknik Eğitim mezunlarına vermiş olduğu kanuni hakların takipçisi olacağız.

3795 Sayılı Kanunun uygulanmaya başlamasında ve katsayı sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, eski YÖK başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya, milletvekillerine, bürokratlara ve meslektaşlarımıza en içten duygularımızla teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2017 Mühendislik Tamamlama eğitimi kontenjanlarının artırılmasında desteklerini beklemekteyiz. Sanayimizin ve ekonomimizin güçlenmesinde, üretimin ve ihracatın istenilen seviyelere ulaşmasında piyasada kendini ispat etmiş Teknik Eğitim mezunu meslektaşlarımızın önündeki engeller kaldırıldığında yükseliş ve büyümenin kaçınılmaz olacağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedefler doğrultusunda Mesleki Ve Teknik Eğitimin gelişmesi, kalitesinin artırılması ve üretime dönüşmesi noktalarında üzerimize düşen görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz.

Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği

kaynak:http://temuder.com/teknik-egitim-mezunlari-muhendislik-tamamlama-egitiminde-5000-kontenjan-istiyor/

Bu haber 216,605 defa okundu.
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam