1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamuya 30 bin memur alınacak haberleri doğru değil!

Önde gelen bir çok basın organında yer alan kamuya 30 bin memur alınacak şeklindeki haberler doğru değildir
12 Eylül 2017 18:46
Yazdır
Kamuya 30 bin memur alınacak haberleri doğru değil!

Bazen öyle şeyler oluyor ki biz de şaşırıp kalıyoruz.

Bu haberler nasıl oluyor, nasıl yapılıyor?

Kamuya 30 bin memur alınacak şeklindeki haber de işte böyle bir haber.

Aşağıda Google üzerinde yaptığımız arama kaydı bulunuyor. Sabah, hürriyet, Posta, Milli Gazetede... Neredeyse haberi kopyalayıp yapıştırmayan kalmamış.

Sabah gazetesinin uydurma haberi için buraya tıklayın.

Hürriyet Gazetesinin uydurma haberi için buraya tıklayın.

GÜYA 50 BİN KİŞİLİK PERSONEL ALIM İLANI VARDI, 20.031'İ ALINDI 29 BİN 969'U KALDI

Yayımlanan haberlere göre, güya kamuya 50 bin geçici personel alınacaktı. 20 bin 31 geçici personel alındı, 29 bin 969 geçici personel ise yıl sonuna kadar alınacak

Uydurma haberlerde, bu alımın kurumsal bazda dağılımı da yapılmış...

Böyle kurumsal bazda dağılım oluca haber biraz daha ciddi oluyor sanki...

PEKİ GERÇEK NEDİR?

50 bin rakamı, 1 Ocak 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 4/C kararnamesinde yer almaktadır. Bu 4/C kararnamesi özelleştirme dolaysıyla işsiz kalanların, kamuya geçici personel olarak atanmasını öngören kararnamedir. İlgili kararname için tıklayınız.

Uydurma haberlerde yer alan 50 bin sayısının kurumsal bazda dağılımı ile 2015 yılının Ocak ayında Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu ekinde yer alan dağılım aynıdır.

Haberi her kim yazıp uydurmuşsa, boş yere adayların umutlarıyla oynamaktadır.

Yani tekrar özetleyecek olursak;

1- 50 bin veya 30 bin memur veya geçici personel alımı gibi bir şey söz konusu değildir. Uydurma haberlerde yer alan tablo, 2015 yılının Ocak ayına aittir. Alım gibi gösterilen rakamlar ise sadece haberi yazan editörün fantezileridir.

2- 4/C alımı, özelleştirme nedeniyle işsiz kalanlara yönelik bir işlemdir. Bu tahsis edilen 50 bin kontenjanın 38 binine özelleştirme dolaysıyla zaten işsiz kalanlar arasından atama teklifi yapılmıştır. Boş kalan kontenjan sayısı 12 bindir. Bunlara da yine özelleştirme halinde işsiz kalanlar arasından atama yapılacaktır.

Adaylara, personel alımına ilişkin olarak, memurlar.net dışında yer alan haberlere ve ilanlara itibar etmemelerini öneriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 80,892 defa okundu. 32 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam