1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İhracatlık kuru incirde fiyatlar yükselişte

Sezonun bu yıl geç başlaması ve meyve boylarının küçük olması nedeniyle ihracat için tercih edilen "A kalite" kuru incir çeşitlerinde üretici fiyatı 18 liraya kadar çıktı.
17 Eylül 2017 12:54
Yazdır
İhracatlık kuru incirde fiyatlar yükselişte

Kuru incirde bu yıl sezonun geç başlaması ve ihracatlık ürün rekoltesinin azalması nedeniyle A kalite üründe üretici fiyatları 18 liraya kadar çıktı.

Türkiye'nin üretimi ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirde son yıllarda ABD ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen talebin artmasıyla fiyatlar da artışa geçti.

Geçen sezon ihracat fiyatlarının kilogram başına ortalama 4 dolara ulaştığı kuru incirde bu yıl iklimsel koşullar nedeniyle meyvelerin küçük kalması dış pazarda tercih edilen incir çeşitlerinde fiyatları daha da yükseltti.

Türkiye kuru incir ihracatının önemli bölümünü gerçekleştiren Akça Holding'in Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Göksan, AA muhabirine, bu yıl incirin büyüme döneminde etkili olan sert rüzgarların meyvelerin gelişimini durdurduğunu, ihracatta en yüksek değerle satılan iri incir bulmakta zorluk çektiklerini söyledi.

Bunun fiyatlara da yansıdığını, üreticiden 4-5 liraya aldıkları kuru incirin bu yıl 6-7 lira seviyesine çıktığını, iri incirde ise fiyatların 18 liraya kadar yükseldiğini kaydeden Göksan, fiyatların ihracatı olumsuz etkilemesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

"Fiyat yükseldikçe risk de artıyor"

Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt ise 37 yıldır incir işiyle uğraştığını, daha önce fiyatların bu seviyeye çıktığını görmediğini anlattı.

Fiyat artışlarının sezonun geç başlaması ve bayram tatilinden kaynaklandığını düşündüğünü aktaran Aksüt, üreticinin geçen yıllara göre ürününü daha yavaş pazara indirdiğini, yeteri kadar incir gelmediğini gören tüccar ve ihracatçının da fiyat yükselttiğini savundu.

Aksüt, şöyle konuştu:

"Psikolojik olarak bu fiyat artışından herkes etkileniyor. İhracat yüklemeleri başladıktan sonra ne olur bilemeyiz. Benim görüşüm suni bir fiyat artışıdır. İncir geçen seneden fazlaysa neden fiyat artıyor ? Bunun net cevabı yok. Fiyat yükseldikçe risk de artıyor. İri incirin fiyatı 17-18 lira oldu. Bu üretici için iyi bir durum gibi gözüküyor ama aynı zamanda tehlikelidir çünkü fiyat yükseldikçe daha güçlü olanlar ayakta kalıyor."

Ferdi Uzun

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
Bu haber 1,759 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam