1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Filistinli akademisyenin Osmanlı paraları koleksiyonu

Gazze İslam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zerd "Eski olan her şey değerli olmadığı gibi her yeni de değersiz değildir. Osmanlı dönemine ait kağıt paraları ve sikkeleri toplarken bu kural üzerinden hareket ediyorum" dedi.
12 Ekim 2017 20:33
Yazdır
Filistinli akademisyenin Osmanlı paraları koleksiyonu

Osmanlı dönemine ait kağıt para ve sikkelere büyük ilgi duyan Filistinli akademisyen Muhammed ez-Zerd'in zaman içinde topladığı parçalarla oluşturduğu koleksiyon dikkati çekiyor.

Gazze İslam Üniversitesi Tarih ve arkeoloji Bölümü öğretim görevlilerinden Zerd (32), Osmanlı parası toplama tutkusunu AA muhabirine anlattı.

Osmanlı dönemine ait ilk sikkeye 18 yaşında sahip olduğunu belirten Zerd, şu an küçük çaplı koleksiyonunda yaklaşık 120 parça bulunduğunu söyledi.

Önceleri Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Yunanistan gibi ülkelere sık sık gidip buralardaki müzayedeler ya da antikacılardan eski para topladığını dile getiren Zerd, internetin sağladığı kolaylıkla artık bunu oturduğu yerden de yapabildiğini belirtti.

Zerd ayrıca, kendisi gibi tarihi kağıt para ve sikke toplama tutkunlarının, bunları takas etmek için dünyanın farklı yerlerinden gelerek Arap ülkelerinin eski bölgelerinde buluştuğunu aktardı.

Koleksiyonundaki en eski sikke Kanuni döneminden

Değerli ile değersizi ayırt etmeye 25 yaşında başladığını ve o andan itibaren Osmanlı sikkelerini "profesyonel" olarak topladığını söyleyen Zerd, "Eski olan her şey değerli olmadığı gibi her yeni de değersiz değildir. Osmanlı dönemine ait kağıt paraları ve sikkeleri toplarken bu kural üzerinden hareket ediyorum." dedi.

Filistinli Zerd, elindeki en eski sikkenin Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait bronz bir sikke olduğunu, büyük zorlukla elde ettiği bir altın sikke ile İstanbul'da Osmanlı merkez bankasında basılan ve üzerinde "geçersiz" damgası olan nadir bir kağıt paranın da koleksiyonunda yer aldığını dile getirdi.

Osmanlı tuğrasına da büyük ilgi duyan Zerd, "çok güzel" diye nitelendirdiği tuğraların Arap hat sanatını yansıttığını ifade etti.

Zerd'in koleksiyonunda Osmanlı dönemine ait kağıt para ve sikkelerin yanı sıra Türk Kızılayı'nın 1. Dünya Savaşı'nda şehit düşen Osmanlı askerlerinin hatırasına bastırdığı posta pulu, mühür yerine kullanılan bazı yüzükler ve Osmanlı anayasasıyla ilgili 1908 yılında basılan bir Kitap da bulunuyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 4
Bu haber 777 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam