1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tüfenkci: Türkiye ekonomide yoluna devam edecek

Türkiye'nin istikrarı ve huzurunun devam etmesi noktasında gayretimizi ortaya koyuyoruz. Yeter ki birlik olalım, kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan 80 milyonu bir ve beraber kabul edelim
13 Ekim 2017 23:12
Yazdır
Tüfenkci: Türkiye ekonomide yoluna devam edecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, terör koridorları oluşturarak Türkiye'yi sıkıştırma planları yapanların oyunlarını bozmak için her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi.

Bakan Tüfenkci, Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) tarafından İzmir'deki bir otelde düzenlenen yemek organizasyonunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zor dönemlerden geçtiğini belirtti.

Ülkenin 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Tüfenkci, "Bu doğrudan doğruya millete karşı yapılan bir darbe girişimiydi. Milletin sağduyusuyla, direnciyle, milletin birlik beraberliğiyle, sivil mücadeleyle atlatmış durumdayız." dedi.

Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetin aldığı teşviklerle, tedbirlerle kısa sürede ekonominin toparlandığını ve Türkiye'nin yoluna devam ettiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Baktığımız zaman böyle bir saldırı ve akabinde yaşanan terör olaylarını da dikkate aldığınızda, böyle bir saldırıyla karşılaşan herhangi bir ülke 6 ayda değil, 6 senede zor toparlanırdı. Ama biz 2016'daki büyüme oranlarımıza, 2017'de de güçlü bir büyüme çıkışıyla devam ettik. Neticede itibarıyla 2017'de 5.5'lerin üzerinde büyüme oranlarını yakalayacağız. IMF büyüme oranlarını revize etti. 2018 orta vadeli büyüme planlarımızı açıkladık göreceksiniz 2018'de Allah'ın izniyle bu oranları yakalayacağız ve IMF bir kez daha büyüme rakamlarını revize etmek zorunda kalacak."

- Hedef ekonomiyi büyütmek

Türkiye'nin bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da ekonomisini büyütmeye çalıştığını vurgulayan Tüfenkci, çalışanın yanında yer aldıklarını ifade etti.

"Türkiye'ye güvenip üretim yapan kimseyi de bu topraklar, bu coğrafya mahçup etmedi. İnşallah bundan sonra da daha güçlü performanslarla biz Türkiye'yi hak ettiği yere getireceğiz." ifadelerini kullanan Tüfenkci, yatırım yapmak isteyenlerin önünü açmayı hedeflediklerini belirtti.

Tüfenkci, yeni pazarlar bulma noktasında girişimcileri teşviklerle desteklediklerine işaret ederek, "ihracata dayalı bir büyüme modeli" benimsediklerini dile getirdi.

Büyüme oranlarında ihracat rakamlarının önemli katkısı olduğuna değinen Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Eylül ayında ihracat rakamlarına baktığımızda bu yükseliş trendinin devam ettiğini, bir önceki aya göre yüzde 8.67 oranında artış gözlemleyebiliyoruz ama maalesef aynı yüksek oranda da ithalat artışımız var. Türkiye yarı mamul ürünler ithal edip bunu mamule çevirerek tekrar ihraç etmesinden kaynaklanıyor. Sanayi endekslerine baktığımızda hem ağustos hem eylülde yukarı doğru olduğunu görüyoruz. Bu Türkiye ekonomisine olan güvenin ve istikrarın da devam ettiğini, reel sektörünün çarklarının döndüğünü göstermesi açısından da önemli."

- Dış ticaret yapısındaki değişim

Bakan Tüfenkci, katma değerleri ürünlerin ihracatına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, küresel düzeyde markalar oluşturabilmeyi amaçladıklarını belirtti.

"Ülkemiz son 15 yılda dış ticaret yapısını teknolojik düzeyi düşük ürünlerden orta ve üstü ürünlere doğru segmentini büyütmektedir." diyen Tüfenkci, şöyle konuştu:

"2000'li yılların başında yüzde 56 düzeyindeki düşük teknolojili ürünlerin toplam ihracatımızdaki payı zaman içinde azaldı, bu yıl yüzde 32 seviyelerine geriledi. Özellikle sektörlerdeki güven ortamını güçlendiriyoruz. Reel sektördeki olumlu gelişmeler de bizim yaptıklarımızın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Ağustos ayında sanayi üretimimiz bir önceki aya göre yüzde 5.2 arttığı gibi sanayi ciromuz temmuz ayında aylık bazda 3.4 oranında yıllık bazda yüzde 36 oranında artmıştır. "

Türkiye'nin 2 milyon yeni istihdama ulaştığını vurgulayan Tüfenkci, istihdam artışını sürdürmek istediklerini, her yıl 1 milyona yakın genç insanın işgücüne katıldığını dile getirdi.

İşgücüne katılan gençlere iş bulmak gerektiğini ifade eden Tüfenkci, "Türkiye'nin her yıl yüzde 5'in üzerinde büyüme oranı yakalaması lazım ki bu gençlerimize istihdam sağlayalım." dedi.

Bakan Tüfenkci, yeni iş alanları yaratacak girişimcilere teşviklerle destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

- "Türkiye yoluna devam edecek"

Türkiye'nin bölgesinde güçlü olması gerektiğini söyleyen Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

"Artık taşeronları da bırakarak birtakım güçlerin devreye girdiğini görüyoruz. Sınırlarımızın hemen yanı başında terör koridoru oluşturarak Türkiye'yi her zaman olduğu gibi sıkıştırma planları yapıyorlar. Biz de bu oyunlara seyirci kalmıyoruz O oyunları bozmak için her türlü çabayı, gayreti gösteriyoruz. Hem komşu ülkelerdeki terör yuvalarına yaptığımız operasyonlarla hem de içeride ortaya koyduğumuz performansla Türkiye'nin istikrarı ve huzurunun devam etmesi noktasında gayretimizi ortaya koyuyoruz. Yeter ki birlik olalım, kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan 80 milyonu bir ve beraber kabul edelim."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ye konuşmasının ardından MİAD yönetimi tarafından plaket sunuldu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 7 0
Bu haber 1,138 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam