1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan bir aday, yeniden KPSS tercihinde bulunabilir mi?

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan tekrardan KPSS merkezi atamaya tercih verebilir mi?
10 Kasım 2017 10:14
Yazdır
Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan bir aday, yeniden KPSS tercihinde bulunabilir mi?

SORU: İyi günler memurlarnet, güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan tekrardan KPSS merkezi atamaya tercih verebilir mi?

CEVAP: Merkezi KPSS tercih işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

ÖSYM, internet üzerinden tercih başvurularını alırken, adayın güvenlik soruşturması bilgilerini kontrol etmemektedir.

Bu nedenle, ÖSYM'nin yapacağı tercih işlemlerine yeniden başvurmanıza engel yoktur. Ancak, ÖSYM'nin yaptığı sadece bir yerleştirme işlemidir. Atama farklı bir olaydır. ÖSYM yerleştirme işlemini, atamayı ise kamu kurumu yapmaktadır.

Kamu kurumu, ÖSYM'nin yerleştirdiği adayın atamasını yapacağı zaman, belge kontrolü yapmaktadır. Bu sırada, 657 sayılı Kanununa 2016 yılında eklenen hüküm gereğince de, güvenlik soruşturması da yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sırasında yine aynı bilgiler geleceği için yine atamanız yapılmayabilir.

Diğer taraftan şu husus da bulunmaktadır. Emniyet ve istihbarat birimleri sadece araştırma sırasında ortaya çıkan kayıtları, atamayı yapacak kamu kurumuna göndermektedir. Gönderilen bilgilere göre güvenlik soruşturmasını olumlu veya olumsuz sonuçlandırmak kamu kurumunun takdirindedir.

2017 yılında, 2016 yılına nazaran, bazı olaylar daha geniş değerlendirilebilmektedir. Örneğin 2016 yılında güvenlik soruşturma kaydında "babası tutuklu" olduğu bilgisi yer aldığı için ataması yapılmayan bir aday, 2017 yılında farklı bir kurumda farklı bir değerlendirmeye tabi tutulabilir.

Ama belirtmiş olduğumuz bu durum, terör örgütleriyle çok sıkı irtibatı çıkan adaylar açısından geçerli değildir.

Bu bağlamda, adaylar, yukarıdaki bilgilere göre, eğer güvenlik soruşturmasında çıkan bilgileri terör örgütleri ile ilişkili olarak değerlendirmiyor ve haklarında yürütülen bir soruşturma yok ise, KPSS tercih işlemlerine başvuru yapmayı düşünebilirler. Ancak bir örnek olarak belirtilecek olursa; KHK ile ihraç olan bir adayın yeniden KPSS tercih işlerine katlarak atanması mümkün değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 27 6
Bu haber 66,604 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam