1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sınavla girilecek 600 okul açıklanmalı!

MEB; Yeni TEOG Sistemini Acil Mevzuata Bağlamalı
14 Kasım 2017 09:10
Yazdır
Sınavla girilecek 600 okul açıklanmalı!

MEB yeni ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili çalışmaya devam ediyor. Sistemin hazırlanması 51 gün sürdü. Bakan tarafından açıklama yapılmasının üstünden de 10 gün geçti fakat halen elle tutulur bir şey yok.

Her geçen zaman veliyi de öğrenciyi de mağdur ediyor. Strese sokuyor.

Bu nedenle bir an önce işin mevzuatı hazırlanmalı ve;

- Bu yıl hangi tarihte sınav yapılacak?

- Hangi derslerden sınav yapılacak?

- Soru sayısı, oturum sayısı ne olacak?

- Sınav hangi sınıfları kapsayacak (sadece 8. Sınıf mı? 6,7,8. Sınıf mı? )

- Puanın eşitliği halinde kriter ne olacak?

- Nakil işlemleri nasıl olacak?

MEB'den edindiğimiz bilgilere göre MEB erteleme yapmamakta kararlı ve bu yıl uygulayacak. Fakat yukarıda belirttiğimiz sorularla ilgili netleşme olmamış. Bu konular halen muamma...

Kaldı ki sınavla öğrenci alacak 600-800 civarındaki okul da belli değil ve bu okulların Mayıs ayında açıklanması da tartışma konusu. Çünkü veli hangi okulların sınavla alacağını bilmezse sınava hazırlanıp hazırlanmayacağını da belirleyemez. Örneğin A okulunun mahallesinde oturan bir öğrenci bu okulun sınavla almayacağını düşünerek sınav hazırlığı yapmaz ve Mayıs ayında bu okul sınavla alan okul durumuna geçirilirse mağdur olacak. Tam tersi durumlar da söz konusu tabii ki.

Veliler artık 13-14 yaşındaki çocuklarını ikna edemez oldular. Bir an önce yol haritası çizilmelidir. Belirsizlik herkesi yormaya devam etmektedir.

Zaten zamansız bir dönemde başlayan süreç daha da çetrefilli bir hal almakta ve her geçen gün çocukların aleyhine işlemektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 45
Bu haber 14,664 defa okundu. 13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam