1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Asırlardır 'esnaf duası' ediyorlar

Osmanlı döneminden kalma iş hanları ve çarşıların yoğunlukta bulunduğu Şanlıurfa'daki tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi yakınlarındaki esnaf, asırlardır süren gelenek kapsamında sabah saatlerinde hayırlı ve bereketli kazanç için dua ediyor.
14 Kasım 2017 15:10
Yazdır
Asırlardır 'esnaf duası' ediyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli kentlerinden Şanlıurfa'da, Osmanlı döneminden bu yana sürdürülen "esnaf duası" geleneği yaşatılıyor.

Kentte Osmanlı döneminden kalma iş hanları ve çarşıların yoğunlukta bulunduğu tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi yakınlarındaki esnaf, asırlardır süren gelenek kapsamında haftanın iki günü "hayırlı ve bereketli kazanç" için dua ediyor.

Ahilik kültürünün halen yaşatıldığı kentte, tarihi yapıların korunmasının yanı sıra örf, adet ve gelenekler de yaşatılmaya çalışılıyor.

Tarihi çarşılar bölgesinde sabah saatlerinde yapılan "esnaf duası" geleneğine zaman zaman yerel yöneticiler de eşlik ediyor.

Bu kapsamda Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, hanlar bölgesindeki esnaf ile bir araya geldi.

Çiftçi, tarihi hanlar bölgesinde düzenlenen esnaf duasına da katıldı.

Ahilik geleneğinin yüzyıllardır devam ettiğini belirten Çiftçi, vakit buldukça esnafı ziyaret ederek onlara eşlik ettiğini ifade etti.

Rauf Maltaş

Anadolu Ajansı
Bu haber 1,722 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
İstiklal Marşının sözlerinin aynı kalarak bestesinin değişmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam