1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Dostluğun dili Türkçe oldu

Kilis'te yaşayan 4 bin Suriyeli sığınmacı, kendilerine kucak açan Türk halkıyla iletişim kurabilmek ve dostluğu daha da geliştirmek amacıyla KİYÜ TÖMER desteğiyle düzenlenen kurslarda Türkçe öğrendi.
14 Kasım 2017 17:06
Yazdır
Dostluğun dili Türkçe oldu

Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ) Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezinin (TÖMER) desteğiyle düzenlenen kurslarda yaklaşık 6 yılda 4 bin Suriyeli sığınmacı Türkçe öğrendi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 3 milyonu aşkın Suriyeli'nin her türlü ihtiyacı, devlet tarafından karşılanıyor.

Savaş mağdurlarını kendi vatandaşlarından ayırt etmeyen Türkiye, misafirlerine yönelik eğitimden sanata, kültürden spora kadar birçok alanda kurslar düzenleyerek yaşadıkları acıları bir nebze olsun hafifletmeye çalışıyor. Bu kapsamda KİYÜ TÖMER aracılığıyla açılan Türkçe kursları da Suriyelilerin ilgi odağı haline geldi.

Öğrencisinden akademisyenine, esnafından ev hanımına Türkçe öğrenmek için çaba harcayan Suriyeliler, bu sayede Türk halkıyla olan iletişimlerini güçlendirip, oluşturdukları dostluğu daha da pekiştiriyor.

KİYÜ Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı ve TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nurşat Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 yıl önce kurulan merkezleri aracılığıyla düzenlenen kurslarda bugüne kadar 4 bin Suriyeli sığınmacıya Türkçe öğrettiklerini söyledi.

"Kültür elçisi olacaklar"

Biçer, kentteki Suriyeli nüfusun yoğun olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Burada Türkçe öğreterek yerli halkla olan kaynaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Bu insanlar sonuçta Kilis'te yaşıyorlar ve Türklerle yoğun bir etkileşim halindeler. Burada eğitim alan öğrencilerimiz savaş bittiğinde ülkelerine dönecekler. Suriye'de Türkçe bilen insanların olması milletimiz ve ülkemiz açısından oldukça önemli. Kursiyerlerimiz Türkçeyi öğrenecekler ve ilerde birer kültür elçisi olacaklar. Suriyeliler için şu an yapılan faaliyetler, kültürel diplomasinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Bu konuda birçok kurum ve kuruluş da ciddi destek veriyor. Biz de burada TÖMER olarak öğrencilerimize Türkçe öğreterek gelecekteki ilişkilerimizin inşasına katkı sunmaya çalışıyoruz."

Biçer, halen ikisi konteyner kentte olmak üzere 3 merkezde 140 Suriyeliye Türkçe eğitimi verdiklerini dile getirerek, talep geldikçe kursların devam edeceğini kaydetti.

"Gönüllü elçi olacağım"

Saleh Allavi de Türkiye ile Suriye'nin sınır komşusu ve akraba olduğunu, bu nedenle iki toplumun kullandığı birçok ortak kelime bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin kendilerine her anlamda çok yardım ettiğini dile getiren Allavi, çocuklar için okul ve öğretmen sağlanmasının önemine işaret etti.

Allavi, "Türkçe kolay ve güzel bir dil. İnşallah 6 ay sonra konuşmamı Türklerden ayırt edemeyecekler. Savaş bittiğinde ülkeme döndüğüm zaman gönüllü bir elçi olacağım." diye konuştu.

İzzet Mazi

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
Bu haber 493 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam