1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Her 6 saniyede 1 kişi diyabetten hayatını kaybediyor

ADIYAMAN Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Bünyamin Aydın, dünyada her 6 saniyede bir kişinin diyabetten hayatını kaybettiğini söyledi.
14 Kasım 2017 19:44
Yazdır
Her 6 saniyede 1 kişi diyabetten hayatını kaybediyor

'14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeniyle açıklama yapan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doktor Bünyamin Aydın, Diyabetes Mellitus'ün dünyadaki en yaygın bulaşıcı olmayan hastalık olduğunu belirterek, diyabetin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır olduğunu kaydetti.

Türkiye'de 2035 yılında 11 milyonun üzerinde diyabetli hasta olacağını ifade eden Aydın, "Diyabetes Mellitus, dünyadaki en yaygın bulaşıcı olmayan hastalıktır. Dünyada her 6 saniyede bir kişi diyabetten hayatını kaybetmektedir. Diyabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır. Ülkemizde 2013 yılında 7 milyonun üzerinde diyabet hastası varken 2035 yılında bu rakamın 11 milyonun üzerinde olacağı öngörülmektedir. Bu hastalık düzenli ve dengeli beslenme, egzersiz ve medikal tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Diyabet yalnızca bireylerin sağlığını değil, ülkelerin ekonomik büyümeleri, sağlık ve sosyal güvenlik sistemleri üzerinde de büyük yük oluşturmaktadır. Bu yükü azaltmanın; erken tanı ve tedavi ile diyabete zemin hazırlayan faktörlerin önlenmesini de içine alacak ulusal sağlık politikaları ile mümkün olmaktadır" diye konuştu.

Doğan Haber Ajansı
Bu haber 1,219 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam