1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan Tüfenkçi: Et fiyatları düştüğü için, et kaçaklığı da azalır

Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı (ICPEN) Toplantısı'nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Geçmişte et kaçakçılığı ile ilgili birçok yakalamalarımız mevcut. Bunlar çeşitli vasıtalarla hatta kendi vücutlarına etleri sararak sınır kapılarından geçirmeye çalışan kaçakçılar vardı. Şu an et fiyatları düştüğü için herhalde et kaçakçılığı azalır diye düşünüyorum" dedi
15 Kasım 2017 12:24
Yazdır
Bakan Tüfenkçi: Et fiyatları düştüğü için, et kaçaklığı da azalır

Adem Akalan - Harun Erdoğdu

Dönem başkanlığını Türkiye'nin yaptığı Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı (ICPEN) Toplantısı'na Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve çok sayıda ülkeden katılımcı yer aldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci programda yaptığı konuşmada, "Üzerinde yaşadığımız dünya, büyük dönüşümler yaşıyor. Ekonomik faaliyetlerin yapısı ve şekli günden güne değişiyor. Bu değişimi en çok hissedenler, hiç kuşku yok ki, tüketicilerdir. Tüketicilere yönelik üretim ve pazarlama faaliyetlerinin çeşitlenmesinin yeni tüketici sorunlarını ortaya çıkardığını eminim siz de çok iyi biliyorsunuz. Gelişen teknoloji, bir yandan yeni tüketici sorunları oluştururken, bir yandan da bu sorunların çözümüne yönelik olarak çalışan kamu idarelerine imkanlar ve araçlar sunuyor. Tüketici sorunlarının çözümü aynı zamanda, dünya ölçeğinde konuyla ilgili olarak çalışan kamu kurumları arasında bir işbirliği ve dayanışmayı da zorunlu kılıyor" dedi.

"ICPEN'e büyük önem veriyoruz"

Geleceğin tüketici politikasının, ülkeler arasında gerçekleştirilecek yoğun bir işbirliğinin eseri olması gerektiğini dile getiren Bakan Tüfenkci, "Ülke olarak, 1992'den beri tüketici sorunlarının çözümü için, kamu idareleri arasındaki işbirliği, diyalog ve dayanışmanın artması için çalışan ICPEN'e büyük önem veriyoruz. 2010 yılında üye olduğumuz bu ağın gelişmesi ve güçlenmesi için sorumluluk üstleniyoruz. ICPEN dönem başkanlığını üstlenmemizdeki isteğimiz de bunun bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

"Yeni dönemdeki hedefler"

Yeni dönemdeki en önemli hedefleri de açıklayan Bakan Tüfenkci, "Yeni dönemdeki en önemli hedefimiz tüketicinin korunması alanındaki sivil toplum örgütlerinin, tüketici politikalarına ve uygulama süreçlerine katılımlarını sağlamak, onların proje üretme ve uygulama kapasitelerinin geliştirilmesinde yardımcı olmak ve onları, tüketici hareketinin demokratik bir yaklaşımla tabana yayılması hususunda öncü konuma getirmektir" dedi.

"Kuruluşu daha yetkin bir noktaya taşımak birincil hedefimiz olmuştur"

ICPEN Türkiye dönem başkanlığı olarak, yoğun bir çalışma temposu içerisinde çalıştıklarını dile getiren Tüfenkci, "Kuruluşu daha yetkin bir noktaya taşımak birincil hedefimiz olmuştur. Başkanlık dönemimize üç yeni çalışma grubunu hizmete sokarak başladık. Sosyal Medya Yoluyla Reklamcılık konulu çalışma grubu, Bireysel Tüketici Sorunlarının Çözümü ve Kamu İdarelerinin İşlevi çalışma grubu ve Tüketici Hukuku Ortak Terminolojisi çalışma grubudur. Bunların yanı sıra, ICPEN'in önceki dönem başkanlıklarınca oluşturulmuş diğer çalışma gruplarımız faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. Dünyanın özellikle son 5 yılda karşı karşıya kaldığı Göçmen Krizi karşısında, aynı zamanda birer tüketici olan bu kişilerin karşılaştığı sorunlar ve bunlara çözüm önerilerini konuşacağız" diye konuştu.

"Tüketici haklarına aykırı faaliyetlerde bulunan yüzlerce firmaya yaptırımlar uygulandı"

Türkiye ve Bakanlık olarak tüketicinin korunmasına 1990'lı yılların başından beri önem verdiklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak, ilk tüketici mevzuatımızı 1995 yılında çıkardık. Tüketicinin korunması ekonomik gerçeklere uyum sağlayacak biçimde sürekli yenilenmesi gereken bir politika alanıdır. Türk tüketicilerini, Finansal Tüketicinin Korunması, Haksız Ticari Uygulamalar, Reklam Kurulu, E-Ticaret ve Mesafeli Satışlar, Piyasa Gözetimi ve Denetimi, Satış Sonrası Hizmetler ve Garanti Belgesi, Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri ve Tüketici Hakem Heyetleri gibi birçok kavramla tanıştırdık. Alternatif uyuşmazlık çözüm organı olan Tüketici Hakem Heyetlerimizle, milyonlarca tüketicinin sorunlarına mahkemelere gitmeden, hızlı ve kolay bir biçimde çözüm bulundu. Bu süreçte, tüketici haklarına aykırı faaliyetlerde bulunan yüzlerce firmaya yaptırımlar uygulandı. Süreç içerisinde bakanlığımızın kurumsal kapasitesini onlarca kat artırdık. Tüketici politikalarını yalnızca özel sektöre ceza veren bir mantıkta yorumlamadık. Firmalara, tüketici mevzuatını anlatmaya çalıştık. Eğitimler düzenledik, rehberlik faaliyetlerinde bulunduk. Tüketicinin korunması alanında halen yapacağımız çok iş var. Bunlardan en önemlisi, ICPEN'in de üzerinde durduğu, tüketici politikasının paydaşlarıyla gerçekleştirilecek yakın ilişkilerdir."

Güçlü tüketicinin, güçlü ekonominin yansıması olduğunu belirten Tüfenkci, "Tüketicinin korunması alanında ortaya koyduğumuz politikaların başarısının, ancak güçlü bir ekonominin gerçekleştirilmesiyle sağlanabileceğinin bilincindeyiz" dedi.

"Ülkemiz, Türkiye dışından yönetilen bazı politik şer odakların etkisi altına alınmaya çalışılıyor"

Türkiye'nin bazı tehditler ve politik istikrarsızlık girişimleriyle sınanmakta olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, "Ekonomik göstergeleri sağlam, insan gücü bakımından dinamik ve umut vaat eden Türkiye, bazı tehditler ve politik istikrarsızlık girişimleriyle sınanmakta, ülkemiz özellikle Türkiye dışından yönetilen bazı politik şer odaklarının etkisi altına alınmaya çalışılmaktadır. 2016 yılının 15 Temmuz günü bunun çok acı bir örneğiyle karşılaştık. O gün, FETÖ adlı bir terör örgütünün Türkiye cumhuriyeti devleti içerisine yerleştirdiği kişiler, bir hükümet darbesiyle Türkiye'deki demokrasiyi ortadan kaldırmaya, hür seçimlerle seçilmiş hükümeti devirmeye, özgürlükleri engellemeye ve Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya kalkıştılar. Ancak, Türk milleti bu alçak darbe girişimini, el ele vererek mağlup etti. Türkiye olarak, FETÖ terör örgütü gibi insanlık düşmanı yapıların karşısında dimdik durmaktayız" ifadelerini kullandı.

"İyisini yapmaya teşvik ediyor"

"Türkiye'yi 21'inci yüzyılın küresel sisteminin en önemli ekonomik ve politik aktörlerinden biri haline getirmek, en önemli hedeflerimizden biri" diyen Bülent Tüfenkci, "Küresel ekonominin en önemli unsurlarından biri olan tüketicinin korunması alanında, ortak politikalar üretmek, ortak bilinç düzeyine erişmek, işbirliği ve dayanışma sağlamak ve ICPEN'nin bilinirliğini tüm dünya sathına yaymak, önceliklerimizdir. 21'inci yüzyılın tüketici politikasını bugünden tayin etmek ve hepsinden önemlisi uygulamak, hepimizin temel hedefi olmalıdır. Gelecekte bizim görevlerimizi üstlenecek kamu görevlilerinin işlerini kolaylaştıracak adımları şimdiden atmalı, yapacağımız faaliyetlerde geleceğin tüketicisinin yaşayacağı sorunları da hesaba katmalıyız. ICPEN'nin varlığı, tüm bunları yapmamızı sağlayacak araçları bize sağlıyor ve bizi daha iyisini yapmaya teşvik ediyor" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Geçmişte et kaçakçılığı ile ilgili birçok yakalamalarımız mevcut. Bunlar çeşitli vasıtalarla hatta kendi vücutlarına etleri sararak sınır kapılarından geçirmeye çalışan kaçakçılar vardı. Şu an et fiyatları düştüğü için herhalde et kaçakçılığı azalır diye düşünüyorum" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Antalya'da düzenlenen, dönem başkanlığını Türkiye'nin yaptığı Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı'nın (ICPEN) Sonbahar Konferası'na katıldı. Konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Tüfenkci, "Geçmişte et kaçakçılığı ile ilgili birçok yakalamalarımız mevcut. Bunlar çeşitli vasıtalarla hatta kendi vücutlarına etleri sararak sınır kapılarından geçirmeye çalışan kaçakçılar vardı. Şu an et fiyatları düştüğü için herhalde et kaçakçılığı azalır diye düşünüyorum" dedi.

"Göçmenlere kart veriyoruz ve o kartlarla alışveriş yapabiliyorlar"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Tamamen insan odaklı yaklaşımı var. Özellikle Avrupa ülkelerinin göçmenlere uyguladığı politikalara karşı Türkiye'nin uyguladığı politikalarının farklılıklarını anlatarak özellikle ülkemizde sadece kamplarda misafir etmiyoruz. Sokaklarda da misafir ediyoruz. Onların tüketici olarak görülmesi lazım. Kamuoyu otoriteleri tarafından belirlenen paketleri önlerine koymuyoruz. Onlara kart veriyoruz ve o kartlarla alışveriş yapabiliyorlar. Bunları uluslararası paydaşlarla paylaşacağız" dedi.

"Kaçakçılar her gün yeni bir yöntem geliştiriyor"

Kaçakçıların her gün farklı bir yöntem geliştirdiklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, "Bizler de gümrük idareleri olarak sınır kapılarında hem yeni teknoloji imkanlarından yararlanarak kaçakçılığı önlemeye çalışıyoruz. Bir yandan da özellikle personelin eğitimi ile yeni kaçakçılık yöntemlerine karşı da daha tedbirli hale getiriyoruz. Yine dedektör köpeklerle sadece mühimmat dedektör köpekleri değil, çay tütün dedektör köpeklerinden tutun da narkotik uyuşturucuya kadar yetiştirdiğimiz köpeklerimizden de istifade ederek son teknolojiyi kullanıyoruz. Bu son teknoloji esasında dünya gümrüklerinden ve ileri ülkelerde uygulanan çalışmaların aynısı ve daha fazlası. Türkiye'de yapılanmış vaziyette. Arkadaşlarımız yeni teknolojileri de takip ediyorlar. Bunların Türk gümrüklerinde uygulanmasına yönelik çalışmaları var. Bizim bu çalışmalar karşısında kaçakçılara, kötü niyetli insanlar da ülkeye haksız kazanç elde etme adına haksız rekabet ortaya koyma adına yeni yöntemlerle girmeye çalışıyorlar. Bizler de bunu yakalıyoruz" diye konuştu.

"İkinci el otomobil yönetmeliği Başbakanlıkta"

İkinci el otomobil ile ilgili düzenlemenin Başbakanlıkta olduğunu ve yönetmelik tamamlandıktan sonra da ikinci el ev yönetmeliğini de Başbakanlığa göndereceklerini ifade eden Bakan Bülent Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çok yakın zamanda hayata geçer. Ufak bir iki tereddüt vardı, onları da düzelttik. Şimdi yayımlanmasını bekliyoruz. Bunun içinde ikinci eldeki komisyonlardan tutun da satılacak mekanların niteliklerine kadar ikinci eldeki garanti sürelerine kadar bu işi yapacak kişilerin mesleki niteliklerin belirlenmesine kadar geniş bir çerçevede ikinci el otomotiv ticaretini düzenleyen bir yapı var. İkinci el konut satışı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kamuoyu görüşünde ilgili sektörlerle emlakçı odalarıyla müteahhit gruplarıyla çalışmaları paylaşıyoruz. Onlardan gelin görüşleri de dikkate alarak ikinci el otomotiv yönetmenliği yayınlandığında başbakanla ikinci el konut yönetmenliğini de göndereceğiz."

"Vücutlarına etleri sararak sınır kapılarından geçirmeye çalışan kaçakçılar vardı"

Yurt dışından ülkeye vücutlarında et sararak giren kaçakçıların olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, "Kaçak et konusunda elimizde arttığına yönelik bir veri yok. Ama geçmişte et kaçakçılığı ile ilgili birçok yakalanmalarımız mevcut. Bunlar çeşitli vasıtalarla hatta kendi vücutlarına etleri sararak sınır kapılarından geçirmeye çalışan kaçakçılar vardı. Şu an et fiyatları düştüğü için herhalde et kaçakçılığı azalır diye düşünüyorum" dedi.

"Komşularla veri değişimini arttırdık"

Komşu ülkelerle veri değişimlerini arttırdıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu konuda Gürcistan ile veri dolaşımı konusunda çalışmalarımız çok önceden bitti. Veri değişimi yapıyoruz. İran ile ilgili veri değişimi yapalım diye görüşmelerimiz devam ediyor. Kısıtlı veri değişimlerini yapıyoruz. Amacımız orada da tam teşekküllü bir veri değişimini sağlayabilmek. Bulgaristan ile test aşamasındayız. Yunanistan ile veri değişimi yapmak istiyoruz."

İhlas Haber Ajansı
Bu haber 1,362 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
İstiklal Marşının sözlerinin aynı kalarak bestesinin değişmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam