1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lise mezunları kadro bekliyor

İlköğretim mezunları artık Devlet memuru olarak alınmıyor... Bu öğrenim mezunları Devlette sadece işçi olarak çalışma imkanına sahip... Lise mezunu olarak adlandırılan ortaöğretim mezunları ise Devlete girebilme hakkına sahip bulunuyor... Geçen yıl yapılan KPSS sınavına ortaöğretim düzeyinden 1 milyon 310 bin aday katıldı... Ancak, KPSS'ye girenlerin yüzde 65'ini ortaöğretim mezunları oluşturmasına rağmen memur alımlarında lise mezunlarına yeterli kadro açılmamaktadır. Ahmet Ünlü'nün yazısı için başlığa tıklayınız.
16 Nisan 2007 14:03
Yazdır

Lise mezunlarının memur olma hakkı kaldırıldı mı?

Memuriyete giriş için yapılan merkezi sınavların başlangıcı 1999 yılına dayanmaktadır. O günkü adıyla ?DMS? olan sınav daha sonra 2002 yılında KPSS'ye dönüştürülmüştür. Ancak, sınavlarının merkezi olarak yapılması planlanmış olmasına karşın, personel alımlarının hangi dönemlerde ve ne miktarlarda olacağı konusunda bir planlama yapılmamış olması binlerce adayı mağdur etmektedir.

İlköğretim mezunları Devlete alınmıyor

2002 yılındaki KPSS sınavına lisans mezunları, meslek yüksekokullarının adalet/ teknik programları ve meslek liselerinin adalet/ teknik alanları mezunları/ mezun olabilecekleri başvurabilmişti. 2004 yılındaki KPSS sınavına ortaöğretim (lise ve dengi meslek liseleri), önlisans ve lisans mezunları girebildi. 2006 yılındaki KPSS'ye de yine ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları girebilecek? Bir başka deyişle Devlet uzun süredir ilköğretim mezunlarına kapıyı kapamıştır.

Ancak, Türkiye İş Kurumu tarafından yayımlanan işçi alım tebliğinde; kamu kurumlarının ihtiyaç duyması halinde işçi statüsünde çalıştırmak üzere ilköğretim mezun olma şartını arayabilecekleri, buna ilişkin ilanın Türkiye İş Kurumu tarafından yayımlanacağı ve işçi statüsüne atamanın ise başvuranlar arasından kur'a usulüyle belirleneceği belirtilmiştir. Buna göre ilköğretim mezunları, eğer bir kamu kurumu ihtiyaç duyarsa, Devlette sadece işçi statünde çalışabileceklerdir.

2006 yılı KPSS'ye kaç kişi girdi?

2006 yılı KPSS'ye lisans düzeyinde 440 bin aday katılmış olup, eğitim bilimleri sınavına katılan aday sayısı ise 202 bindir. Eylül ayında yapılan KPSS/2 sınavına ise önlisans düzeyinden 272 bin, ortaöğretim düzeyinden ise 1 milyon 310 bin aday katılmıştır.

Özetle sınava toplam 2 milyon 22 aday katılmış olup, bunun yaklaşık yüzde 65'ini ortaöğretim mezunları oluşturmaktadır.

KPSS yerleştirmeleri planlamadan yoksun?

Yukarıdaki sayısal verileri incelendiğinde, KPSS yerleştirmelerinde, ortaöğretim mezunlarına ağırlık veren bir yapının olması gerektiği hemen düşünülmektedir. Zira, sınav, neredeyse ortaöğretim mezunları için yapılmış görünmektedir. Ancak, uygulama bunun tam tersidir.

Örneğin,

20.10.2006 tarihinde ortaöğretim mezunları için toplam 6 284,

28.12.2006 tarihinde ortaöğretim mezunları için toplam 579,

23.03.2007 tarihinde ortaöğretim mezunları için toplam 49 ,

kadro ve pozisyon açılmıştır.

Bu şu anlama gelmektedir: Kamu kurum ve kuruluşları bir önceki yerleştirmelerde lise mezunlarının başvurabileceği belirtilen kadroları önlisans ve lisans olarak değiştirmeye başlamıştır.

Bunun en büyük nedeni lise mezunlarının daha sonra bir üst öğrenimi bitirerek unvan değişikliği veya kurum değişikliği yoluna başvurması olarak gösterilse de, çözüm yolunun bu olmaması gerekmektedir.

Neler yapılabilir?

Yaşanan bu sorunun temel nedeni plansızlıktır. Kamunun ve özel sektörün ihtiyacı ile üniversitelerin mezun ettiği öğrenci sayısı arasındaki koordinasyonsuzluk, KPSS'ye giren aday sayısı ile alınan memur sayısı arasında da aynen yaşanmaktadır. Şeffaf bir bilgilendirme süreci de olmadığı için 1 milyon 310 bin adayın katıldığı son KPSS'den 49 orta öğretim mezunu alınabilmektedir.

Sınava giren 1 milyonu aşkın ortaöğretim mezunu aday göz önünde bulundurularak, kamu kurumlarının, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ali Şahin'in Makamlarınca yönlendirilmesi uygun olacaktır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 81,898 defa okundu. 153 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam