1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TBMM, üzüm sektörünün sorunlarını araştıracak

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarını araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, üzümün kullanım alanları ve ihracat bölgeleri konusunda çalışma yapacak.
14 Ocak 2018 19:26
Yazdır
TBMM, üzüm sektörünün sorunlarını araştıracak

HATİCE ÖZDEMİR TOSUN

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi maksadıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, üzümün alternatif kullanım alanları ile ihracat bölgelerini araştıracak.

Komisyon Başkanı AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin üzüm üretimi konusunda iyi bir konumda olduğunu özellikle Manisa'nın yaş ve kuru üzüm ihracatında lider konumda bulunduğuna dikkati çekti.

Manisa'dan yılda 400 ila 600 milyon dolar Türkiye'ye döviz girdisi sağlandığını, diğer illerden de yaklaşık 200 milyon dolar ticari faaliyet gerçekleştiğine işaret eden Bilen, "Bağcılık sektöründeki asıl sorun, bazı yıllar mahsullerde verim ortalama düzeyde olurken, bazı yıllarda üretim fazlalaşır. Bu durumda fazla talep oluşturamayınca fiyatlar düşer ve mağduriyetler ortaya çıkar. Bazen de bir yıl ürün değerli olduğunda, çiftçi boş arazisini de üzüm ekiyor, bu da ürünün fazlalaşmasına ve yine fiyatının düşmesine neden oluyor." diye konuştu.

Üzümün çeşitlendirilmesi ve kullanım alanlarında da alternatifler oluşturulması gerektiğini vurgulayan Bilen, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yurt dışında sofralık üzüm üretimi fazla olduğunda ya üzüm suyuna ya da şaraba çevrildiğini gördüm. Ülkemizde ise pekmez yapıyoruz ama sanayi tipinde yapamıyoruz. Üzüm demir deposu, her alanda kullanabiliriz. Pekmez, sirke, şarap alanlarında değerlendirip, ihracatını artırmalıyız. Sofralık üzümde sadece Rusya'ya ihracatımız var. Alternatif ihracat bölgelerinin araştırılması, bağ alanlarının sınırlandırılması, üzümün türünün ve kullanım alanlarının çeşitlendirilmesi gerekiyor."

Bilen, komisyon olarak fiyat dengesinin korunması, ihracat alanlarının artırılması alanlarında çalışmalar yapacaklarını belirterek, üreticileri, akademisyenleri, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarını dinleyeceklerini, sorunları ve çözüm önerilerini irdeleyeceklerini ifade etti.

Üretim yapılan bölgeleri de ziyaret edeceklerini aktaran Bilen, komisyonun elde edeceği bilgilerin TBMM Başkanlığına sunulacağını, ilgili bakanlıklara da önerilerde bulunulacağını kaydetti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,055 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam