1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TEOG'un yerine gelen sistemde, yönetmelik yanlış mı yazıldı?

MEB, liselere geçişi düzenleyen yönetmelik maddesini yanlış mı yazdı
14 Şubat 2018 09:27
Yazdır
TEOG'un yerine gelen sistemde, yönetmelik yanlış mı yazıldı?

TEOG'un yerine gelen ve liselere geçişi düzenleyen yeni sistem, bugünkü yönetmelik değişikliğiyle resmiyet kazandı. Yönetmelik maddesi için tıklayınız.

Ancak, yönetmeliğin, bu yıl 8. sınıfta okuyan öğrencilere yönelik hususları düzenleyen geçici maddesi büyük tartışma çıkardı.

Yönetmeliğin geçici maddesi şu şekilde:

"Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme, nakil ve geçişler

GEÇİCİ MADDE 9 - (1) Bu Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar.

(2) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişleri; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür."

YÖNETMELİK MADDESİ NEDEN YANLIŞ YAZILMIŞ OLABİLİR!

1- Bu yıl ilk dönem merkezi olarak 8. sınıflarda uygulanan TEOG sınavları yapılmadı. Dolaysıyla getirilen yeni sistemin bu yıl uygulanması gerekiyordu.

2- Birinci fıkrada, "2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren" ifadesi muhtemelen "2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren" şeklinde olacaktı ama yönetmeliğe yanlış yazıldı.

3- Yine maddenin birinci fıkrasında yer alan "yerleşen" ifadesi de doğru değil. Bu kelime "yerleşecek" şeklinde olmalıydı.

Şimdi tüm kamuoyu, MEB'in yönetmelik maddesiyle ilgili olarak nasıl bir açıklama yapacağını bekliyor.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 32,349 defa okundu. 14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
24 Haziran sonrasında ülkemizde, ekonomik kriz çıkar mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam