1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK, Öğretim Üyesi ilanlarını yazılı basında yayımlatarak, gazeteleri zengin etmekten vazgeçmeli!

Yükseköğretim Kurulu, gazeteleri zengin etmek yerine öğretim üyesi ilanlarını artık elektronik ortamda yayınlanmasına yönelik düzenlemeyi yapmalı !
14 Mart 2018 10:40
Yazdır
YÖK, Öğretim Üyesi ilanlarını yazılı basında yayımlatarak, gazeteleri zengin etmekten vazgeçmeli!

Yükseköğretim Kurulu, gazeteleri zengin etmek yerine öğretim üyesi ilanlarını artık elektronik ortamda yayınlanmasına yönelik düzenlemeyi yapmalı !

06 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu ile yükseköğretim mevzuatında önemli düzenlemeler yapıldı.

Bunlardan en önemlisi, Yardımcı Doçentlik kadrosunun kaldırılarak yerine Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının ihdas edilmesidir.

Diğer taraftan; 1982 model "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nin ilgili hükümleri çerçevesinde Profesör ve Doçent kadroları Resmi Gazete'de, Doktor Öğretim Üyesi kadroları ise en yüksek tirajlı beş gazeteden birinde, Türkiye ölçüsünde rektörlükçe ilan edilerek duyurulmaktadır.

Meraklılarının iyi bilebileceği gibi, üniversiteler oldukça sık aralıklarla öğretim üyesi kadrolarını ilan etmektedirler. Dolayısıyla, ilan metninin gazetede yer aldığı boyuta göre oldukça yüksek miktarda faturalar hem tirajlı gazetelere hem de Resmi Gazete'ye ödenmektedir.

Şu içinde bulunduğumuz çağda geldiğimiz teknoloji artık bu gereksiz gazete ilan masraflarını ortadan kaldırmaya gayet müsaittir. Zira, çoğu kimse personel ilanlarını gazete üzerinden değil sosyal medya veya kurumların web sayfası üzerinden takip etmektedir.

Bununla birlikte, 2014/04 sayılı Başbakanlık Genelgesi çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın; işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanmaktadır. Dolayısıyla, bunların içerisinde üniversitelerin öğretim üyesi kadro ilanları da bulunmaktadır.

Bu açıklamalarımız çerçevesinde, Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılacak basit bir yönetmelik değişikliği ile ilanların elektronik ortama alınması ile hem ilan süreçlerinin hızlanmasına hem de maliyet hesabı olarak kurumların bütçelerinde büyük bir tasarruf sağlayacaktır.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 18,224 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Bedelli askerlikte, 25 yaş ve 15 bin TL bedel, sizce nasıl?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam