1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Prof. Dr. Necla Arat, bilim hırsızı çıktı

04 Mayıs 2007 07:35
Yazdır

Çağlayan'daki Cumhuriyet Mitingi'yle herkesin tanıdığı bir isim olan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (STKB) Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, bilim hırsızı çıktı.

1981'de üç ayrı İngilizce kitaptan aşırdığı bilgilerle hazırladığı kitapla profesör olmayı planlayan Necla Arat'ın, 218 sayfalık kitabının 200 sayfasının tamamen intihal (aşırma) olduğu ortaya çıktı. Kitabı değerlendiren kurulun hazırladığı raporu inceleyen bilim jürisi de, etik üzerine çalışmalarıyla bilinen Arat'ı 6 ay üniversiteden uzaklaştırdı. Üniversiteden 6 ay uzaklaştırma cezası alan Arat, intihal nedeniyle 1981'de kavuşamadığı profesörlük unvanını 1988'de almayı başardı. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Necla Arat ise, 20 yıldır bu konu hakkında kendisine defalarca iddia yöneltildiğini ifade ederek, "Bununla ilgili yazılanlar benim için önemli değil" dedi. İntihal iddialarıyla ilgili elinde Danıştay kararları bulunduğunu anlatan Arat, kararların ne yönde olduğuna ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

Bu haber 21,524 defa okundu. 48 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Çiftlik Bank olayında sadece vatandaş mı suçludur?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam