1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Dövizin fiyatı arttı, akaryakıt kaçakçılığına sıkı takip

Döviz kurlarındaki oynaklığın fiyatlarda artışa yol açması üzerine Maliye Bakanlığı, akaryakıt kaçakçılığı ihtimaline karşın sektörü mercek altına aldı. Kaçakçılıkla mücadele için Maliye'yi bilgilendiren EPGİS yetkilileri bazı öneriler sundu. Bunlar arasında, satışlarda güvenlik güçlerinin vatandaşlık ve vergi numarasını istemesi de var
17 Nisan 2018 09:12
Yazdır
Dövizin fiyatı arttı, akaryakıt kaçakçılığına sıkı takip

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yöneticileri kaçakçılıkla mücadele için bir dizi öneriyi Maliye'ye anlattı. Yeni Şafak'a bilgi veren EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, geçtiğimiz hafta Genel Başkan Yardımcıları Aslı Çelik Yaman ve Uğur Çolakoğlu ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı'nda 2,5 saat süren bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

DÖVİZ KURUNA ODAKLANDIK

Döviz kurlarındaki artışın akaryakıtta özellikle de LPG'de yıkıcı rekabeti yeniden başlattığını belirten Aktaş, bu rekabetin kaçağı ciddi şekilde artıracağı endişesini dile getirdi. Özellikle dökme gaz olarak alınan ürünün otogaz olarak satışına engel olunmasıyla bu sorunun aşılabileceğini söyleyen Aktaş, "Bu ve diğer konulardaki çözüm yöntemleri konusunda iyi bir sunum ve bilgilendirme yaptığımızı düşünüyoruz. Akaryakıtta vergi kaçağını önleyecek adımların peş peşe geleceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

KAÇAK İÇİN E-İRSALİYE ÖNERİSİ

Akaryakıtta KDV oranının yüzde 1'e indirilip bunun ÖTV'ye eklenmesini önerdiklerini anlatan Aktaş, ürün sevkiyatlarında e-irsaliye kullanım zorunluluğu getirilmesinin önemini anlattıklarını söyledi. Ayrıca yüksek miktarlı reklam ilan vergilerinin de maliyet oluşturan bir durum olduğunu belirten Aktaş bu tutarın düşürülmesinin de istasyon sahibini farklı alanlara yöneltmekten kurtaracağını kaydetti. Akaryakıtta kaçakçılıkla mücadelede Emniyet'in zorunlu tuttuğu kimlik belgeli satışların çok ciddi bir önlem olduğunu anlatan Aktaş, yanı sıra sisteme vatandaşlık ve vergi numasıyla satışın sağlanmasını önerdiklerini kaydetti.

Cahit Saraçoğlu

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,119 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam