1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

OHAL iadelerinde 15 gün sıkıntısı

OHAL Komisyonu, iade kararı almasına rağmen, kamu personelinin görevlerine iadesi 15 günü aşmaktadır.
18 Mayıs 2018 00:02
Yazdır
OHAL iadelerinde 15 gün sıkıntısı

7075 sayılı Kanunun 10. maddesine göre, hakkında iade kararı alınan memurun, Devlet Personel Başkanlığınca 15 gün içinde göreve iade edilmesi gerekmektedir.

Ancak Kanunda yer alan 15 gün uygulamasına, idari işleyişte uyulamayabiliyor. İlgili forum başlığı için tıklayınız.

7075 sayılı Kanun ilgili hükmü şu şekildedir:

"Madde 10 - (1) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü halinde karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu şekilde bildirilen personelin atama teklifleri; statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara Devlet Personel Başkanlığı tarafından ikamet ettikleri il dikkate alınarak onbeş gün içinde yapılır. Bu fıkra kapsamında kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerden, yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınır. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar; atama teklifi gerçekleştirilen kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. İhdas, tahsis ve vize edilmiş sayılan kadro ve pozisyonlar 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili bölümüne eklenmiş sayılır. Yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanlarına ilişkin kamu görevine iade kararı alınması halinde karar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilir. Bunların atama teklifleri; Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilmek kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kamu görevinden çıkarıldığı yükseköğretim kurumu haricinde tespit edilecek yükseköğretim kurumlarından birine önceki kadro unvanlarına uygun olarak onbeş gün içinde yapılır. Bu fıkra kapsamında yükseköğretim kurumlarına ataması yapılanların kadroları, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin tamamlandığı tarih itibarıyla ihdas edilerek 2/9/1983 tarihli ve 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili yükseköğretim kurumlarına ait bölümlerine eklenmiş sayılır.

(2) Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır. Buna ilişkin işlemler ilgisine göre İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı veya Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilir.

(3) Komisyonun karara bağladığı dosyaya ilişkin olarak Komisyonda bulunan tüm evrak, birinci fıkra kapsamına giren dosyalarda ilgilinin son görev yaptığı kurum veya kuruluşa, ikinci fıkra kapsamına giren dosyalarda ilgili kurum veya kuruluşa, diğer dosyalarda ise ek 1 inci maddeye göre husumetin yöneltileceği kurum veya kuruluşa devredilir."

DEĞERLENDİRME

Kanundaki hükmü gereğince, OHAL Komisyonunun erdiği karar sonrasında, ilgili kişiyi bir kamu kurumuna atama yetkisi Devlet Personel Başkanlığındadır. Yine kanun hükmüne göre, iade kararının tebliğinden itibaren 15 gün içinde atama teklifinin yapılması gerekmektedir.

Ancak, KHK ile yapılan iadelerde aynı kuruma iade yapılmakta iken, OHAL Komisyonunun verdiği iade kararlarında, her unvan için olmasa da, başka kuruma iade yapılması mümkün olabilmektedir. Bu da sorunlara neden olmaktadır.

Memurlar.net whatsapp hattına gelen bildirimlere göre, kurumca kendisine tebligat yapılmış olmasına rağmen, 1 aydır atama bekleyen personel bulunmaktadır.

Yaşanan sorunun çözülebilmesi için, iade kararı alan memura eski kurumunda çalışmak isteyip istemediği sorulmalıdır. Eski kurumunda çalışmak isteyen, direkt olara eski kurumuna atanmalıdır. Bu haliyle, en az KHK ile iade kararı alanlar kadar masum ve temiz olanlar, başka bir kuruma atanmakla bir kez daha mağdur edilmiş olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 81,465 defa okundu. 30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
İş Bankası'ndaki, % 28'lik Atatürk hisselerinin CHP'ye ait olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam