1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Teknoloji üreterek sıçrama yapabiliriz

9 ilde 10 adet Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Lisesi açılıyor. Bakan Albayrak, "Meslek lisesi kalkınma meselesidir. Türkiye'ye sıçrama yaptıracak şey teknoloji üretmesidir" dedi
17 Mayıs 2018 06:31
Yazdır
Teknoloji üreterek sıçrama yapabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji alanındaki nitelikli personel açığını gidermek için dev bir projeye imza attı. "Milli Enerji Eğitim Hamlesi" kapsamında imzalanan "Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri" protokolü ile 9 ilde 10 adet Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Lisesi açılması kararlaştırıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektöründe donanımlı ve nitelikli insan kaynağının önemini vurgulayarak, "Türkiye'ye sıçrama yaptıracak şey teknoloji üretmesidir" dedi. Protokol Bakan Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz arasında imzalandı. Bakan Albayrak, enerji sektöründe donanımlı ve nitelikli insan kaynağının önemini vurgulayarak, "Milli enerji ve maden politikası Türkiye'nin gelecek hedefleriyle uyumlu şekilde hazırlandı. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için kalifiye, yetişmiş ve nitelikli insan kaynağının oluşturulması da gerekiyor. Bu yıl mesleki eğitime ayrılan bütçe 12.5 milyar liraya ulaşmıştır. Mesleki ve teknik eğitime ayırdığımız bütçe 2002 yılında eğitime ayrılan toplam bütçeden fazladır" diye konuştu. Albayrak, enerjide başlıca hedefin yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesi olduğunu dile getirerek, "Bunları ne kadar geliştirirsek, dünyanın geleceğinde de o kadar söz sahibi oluruz. Enerjinin her alanında ihtisaslaşmaya giden eğitim kurumlarına ihtiyacımız var. 10-20-50 yıllık planlar yapıyorsak, bu süreci besleyecek insan kaynağı da aynı ölçüde olmak zorunda" değerlendirmesini yaptı.

HEDEFİMİZ ÜRETİM ÜSSÜ OLMAK

Albayrak, "Yerlileşme ve yerli üretim dedik. Enerji teknolojilerinin de yerlileştirilmesi gerekiyor dedik. Dünya yeni bir dönemin eşiğinde. Artık teknoloji kullanan değil, üreten ve ihraç eden ülkelerin altın çağını yaşayacağı yeni bir yüzyıla girdik. Türkiye'ye en büyük sıçramayı yaptıracak olan, teknoloji alanında da üretim ortaya koymasıdır. Tüm stratejileri de teknoloji yerlileştirilmesi üzerine kuruyoruz. Sadece ihtiyaçlarımızı karşılamayı değil, Türkiye'nin bu alanda üretim üssü haline gelmesini amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

TOPLAM 16 DERSLİKLİ10 OKUL YAPILACAK

Projeyeilişkin bilgi veren Albayrak, "Bu hiçbir maddi yatırımla ölçülemeyecek bir yatırım. 16 derslikli 10 okulun yapımı gerçekleşecek. Bunlardan 3'ü yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7'si tabii kaynaklar lisesi olacak. İstanbul, Hatay, Trabzon, Zonguldak, Kütahya, Artvin, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Sivas'ın da yer aldığı illerimizde atölye, laboratuvar, pansiyon ve kapalı spor salonlarıyla tam donanımlı liseler kurulacak. Bu okullarımız hem enerji teknolojilerinin geliştirilmesi hem de rezerv madenciliği anlamında çok önemli bir rol ifa edecek" dye kionuştu. İmza törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz atama müjdesi vererek "Bu yıl 25 bin öğretmenimizi eğitim ailesiyle buluşturacağız. 5 bin adayın mülakatları Haziran'da yapılacak" dedi.

MESLEK LİSESİ KALKINMA MESELESİ

Mesleklisesi sayısının artırılması gerektiğine dikkat çeken Albayrak, şunları kaydetti: "Meslek lisesi sadece bir okul meselesi değil, bunun ötesinde kalkınma meselesi. Amacımız, bilimsel ve teknolojik bilgiyi pratik alana taşıyarak enerjide, teknoloji üretiminde yetkinliğimizi artırmak. Heyecanımızı, motivasyonumuzu işte bu gençlerimizin üzerine inşa ediyoruz."

İSRAİL'LE ENERJİ ANLAŞMASINA YALANLAMA

Enerjive TabiiKaynaklarBakanlığı, İsrailile enerji alanındaanlaşmaimzalandığıyönündeki iddialarısert bir dilleyalanladı. Yapılanyazılı açıklamada, söz konusu iddiaların tamamıyla asılsız olduğu vurgulanarak,"Bütün faaliyetlerimizi şeffaflık ilkesi çerçevesinde kamuoyu ile paylaştığımızhususunuvatandaşlarımızınbilgisinesunarız" denildi.

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,123 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
İş Bankası'ndaki, % 28'lik Atatürk hisselerinin CHP'ye ait olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam