1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, 4/B'li personelin yer değiştirme hakkı için açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen unvanı dışında kalan personelin yer değiştirme işlemleri için açıklama yaptı
06 Haziran 2018 16:20
Yazdır
MEB, 4/B'li personelin yer değiştirme hakkı için açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlık teşkilatında, öğretmen unvanı dışındaki unvanlarda çalışan personelin yer değiştirme işlemleri için açıklama yaptı.

Merkezden, ildeki ilgili birimlere gönderilen "657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi gereği görev yapan personelin yer değişikliği işlemleri" konulu e-mailde şunlar ifade edildi

"Sayın yetkili, 28/06/1978 tarihli ve 16330 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 say Bakanlar Kurulu Kararının Kurum içi yer değişikliği başlıklı Ek madde 3 a bendinde: kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir." hükmüne yer verilmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi gereği görev yapan personelin yer değişikliği talebinde bulunabilmesi için eş, sağlık, can güvenliği ile eşi şehit olan personelin (bir defaya mahsus olmak üzere yer değişikliği) özür guruplarından herhangi birini belgelendirmek suretiyle yer değişikliği mümkündür. İş ve işlemlerin Valiliğinizce yürütülmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim."

Bu mail, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"ın bir açıklaması anlamına gelmektedir. Bu açıklamaya göre, öğretmen unvanı dışında kalan sözleşmeli personelin becayiş, sağlık, eş, can güvenliği, eşinin şehit olması gibi özür durumlarına binaen yer değiştirmesi mümkündür.

İşte gönderilen elektronik iletinin orjnal hali:

ÖĞRETMENLERİN DURUMU

Öğretmenlerin durumuna ilişkin olarak 652 sayılı MEB Teşkilat Kanununda özel bir düzenleme yer almaktadır. Bu düzenleme şu şekildedir:

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesi 3. fıkrası: (3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Bu hükme göre, aile birliği mazeretine tabi yer değiştirmede diğer eş sözleşmeli personelin bulunduğu yere atanacaktır. Ayrıca bu maddede ve bu maddeye dayanılarak yürürlüğe konulan yönetmelikte sağlık özrü, can güvenliği, şehit eşi, engelli,lik gibi durumlara yer verilmemiştir.

KHK'da yer alan düzenleme, hizmet gerekleri bağlamında Milli Eğitim Bakanlığınca savunulabilir. Ancak, sözleşmeli öğretmeni, 6 yıl boyunca, atanmış olduğu yerden biriyle evlenmeye zorlamak en başta Anayasaya aykırıdır. Umarız MEB bu konudaki sorunları duyar ve bir çözüm üretir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:50 - '5 aylık süreçte 6 Milyon TL borç ödedik'22:40 - Dedikoducu işçiye tazminat yok22:30 - Bülent Turan: Yeni kurulacak partilere şans vermiyorum22:22 - Aydın'da 100 kadın daha iş sahibi oldu22:16 - Prof. Dr. Budak: Öğrenci odaklı üniversite olacağız22:10 - Traktör römorkunda çocuklara mutluluk dağıtıyorlar22:04 - Bilecik'te düğünlerin vazgeçilmez ikramı 'kıstırma'21:58 - Milli drone şirketinin gözü insan taşımacılığında21:52 - İstanbul havalimanları, 70 milyon yolcuya koşuyor21:46 - Türk yazılım şirketi, dünya devleriyle rekabet ediyor
21:40 - Konya'da üretildi! Ekonomiye katkı sağlayacak21:34 - Sakarya'da traktör devrildi: 9 yaralı21:28 - Yakını için çektiği kredi bir ailenin sonu oldu21:22 - 'Depresyonda' mutlaka uzmanla görüşün21:16 - Kanseri yenseniz de riskleri bitmiyor21:10 - Taksinin aynasını kıran kadını sokak ortasında dövdü21:04 - Çavuşoğlu: Filistin davasını sonuna kadar savunacağız20:59 - İran Cumhurbaşkanı Ruhani Ankara'da
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam