1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eşi zorunlu atamaya tabi personel, re'sen başka bir ilçeye atanabilir mi?

Eşi zorunlu atamaya tabi personel kapsamında olan memurun il içinde takdir yetkisine dayanarak resen ataması yapılamaz!
14 Haziran 2018 00:03
Yazdır
Eşi zorunlu atamaya tabi personel, re'sen başka bir ilçeye atanabilir mi?

Başvurucu, Elazığ Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde görev yapmakta iken Uzman Jandarma Çavuş olan eşinin Manisa İl Jandarma Komutanlığı emrine atanması nedeniyle Manisa Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne atanarak göreve başlamış ancak kısa bir süre sonra Turgutlu Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne resen atanmıştır. Başvurucunun eşinin asker olması nedeniyle çok fazla tayin olduğundan zaten sürekli yer değiştirdiğini belirterek aile birliği için Manisa İl Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne atanma talebiyle yaptığı başvuru idare tarafından reddedilmiş bunun üzerine de Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurulmuştur.

Kararda, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 9 uncu maddesi ile bazı kurumların zorunlu atamaya tabi görev yapan personeline istisnai bir düzenleme getirildiği; bu düzenlemeye göre söz konusu personel ile evli memurların eş durumu atanmak istenilen yerdeki kadro durumuna bakılmaksızın taleple bağlı olarak yapılacağı; başvuranın da bu düzenleme kapsamında, Manisa Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne 21.6.2016 tarihinde atandığı ancak bu atamadan kısa bir süre sonra 13.12.2016 tarihinde yeni kurulan Turgutlu Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne ihtiyaçtan dolayı resen atandığı ifade edilmiştir.

KDK, başvuranın eşinin zorunlu atamaya tabi Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olması nedeniyle ayrıksı bir durumu bulunduğunu, bu durumdan ötürü başvuranı öncelikle talep ettiği yer olan Manisa Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne atandığını, daha sonra ise başvuranın söz konusu ayrıksı durumunun görmezden gelinerek Turgutlu Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne rızası dışında tayin edildiğini belirterek; başvuranın eşinin stratejik personel olması nedeniyle sürekli tayine tabi olması ve ayrıca toplumun temeli olan ailenin korunması ve refahı için Devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının Anayasal bir yükümlülük olduğu gerekçeleriyle, başvuranın tayin talebinin idare tarafından reddedilmesinin açıkça hakkaniyete aykırı olduğu sonucuna varmıştır.

KDK kararı için bkz. https://www.ombudsman.gov.tr/wp-content/uploads/2018/03/karar-2017-14219.pdf

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 2,668 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam