1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2007'de 4/B'li, 2011'de memur olan kişi, hangi sosyal güvenlik kanununa tabi olur?

13 Ağustos 2018 00:02
Yazdır
2007'de 4/B'li, 2011'de memur olan kişi, hangi sosyal güvenlik kanununa tabi olur?

SORU: İyi günler, 1998 Ekim, 1999 Mayıs arası ssk'lı olarak çalıştım, 2004' ten itibaren 15 ay er olarak askerlik yaptım, bu süreler arasında sigorta primim neredeyse hiç yok, 2007 temmuzda 4B' li memur olarak atandım 2011 de KHK ile kadrolu memur oldum halen memur olarak çalışmaktayım. merak ettiğim birkaç soru var cevaplarsanız sevinirim.
1. 2018 yılında istifa etsem ve hiç sigorta primi yatırmasam. 8 eylül 1999 dan önce sigorta girişim olması sebebi ile 60 yaşında emekli olabilirmiyim? Bu şartlarda emekli olabiliyor isem emekli ikramiyesi alabilirmiyim ?
2. Memur olarak çalışmaya devam edersem emeklilik yaşım ve hangi kanuna tabi olarak emekli olabilirim 5434 mü 5510 mu ?

CEVAP: Primsiz sigorta girişi olan 2011 yılında memur olan kişinin sosyal güvenlik hakları nasıl olur? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetleri olmayanlar hakkında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri uygulanır.

2008 yılı Ekim ayından önceki sigortalı hizmet süreleri ise emeklilik yaş hesaplaması açısından 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun 39 uncu maddesi veya kademelendirme yaş gruplarını belirleyen Geçici Madde 205 hükümlerine tabi olurlar.

Kademelendirilmiş yaş gruplarına girebilmek için 23/05/2002 tarihindeki hizmet sürelerinin en az 3 yıl olması gerekir. Yoksa emeklilik yaş grupları 60 yaş grubu olur.

Sigorta başlangıçları memurlar için uygulanan bir sistem değildir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 4 B li olarak çalışanlar sözleşmeli personel statüsündedir. Bu personel tam anlamıyla memurların tabi oldukları Kanunlara göre Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini yatırmazlar, bunların bu süreler içerisindeki primleri Sosyal Güvenlik Kurumuna işçiler için uygulanan primler üzerinden gönderilir.

4/B li iken 2011 yılında memur kadrosuna geçenler, geçtikleri tarihten itibaren memurlar için uygulanan hükümler kapsamına girerler. Ancak, 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetleri olmadığından 5434 sayılı Kanuna tabi olmayıp, 5510 sayılı Kanunun aylık bağlanması sistemine dahil olurlar. 4/B li geçen süreleri intibak işlemlerine dahil edilir.

Kısa ve net açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz;

Soru 1. 2018 yılında istifa etsem ve hiç sigorta primi yatırmasam. 8 eylül 1999 dan önce sigorta girişim olması sebebi ile 60 yaşında emekli olabilirmiyim? Bu şartlarda emekli olabiliyor isem emekli ikramiyesi alabilirmiyim ?

Cevap 1. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişinizin bir faydası olmaz. Emeklilik yaş grubunuz 60 yaş grubu olur + 25 hizmet yılınızı tamamlar iseniz emekli olabilirsiniz. Emekli olduğunuzda hem memurluk süreniz için hem de 4/B li süreleriniz için emeklilik ikramiyesi alabilirsiniz.

Hiç prim yatırmama sistemiyle emeklilik, isteğe bağlı emeklilik sistemidir. Bu konuyla ilgili açıklamalarımız sitemizde mevcut olup, ziyaret edilebilir. Bunun için istifa ettiğiniz tarihde en az 10 yıl hizmet gerekir. 10 yıl hizmetin üzerinin hiç çalışılmamak kaydıyla tamamlanması gerekir. Memurların en erken emeklilik koşulları 15 yıl hizmet + 61 yaşın tamamlanması şartına bağlıdır.

Soru 2. Memur olarak çalışmaya devam edersem emeklilik yaşım ve hangi kanuna tabi olarak emekli olabilirim 5434 mü 5510 mu ?

Cevap 2. Emeklilik yaş grubunuzda 5434 sayılı Kanun, Emeklilik Aylık bağlanması sisteminde 5510 sayılı Kanun, Emeklilik ikramiye hesaplanmasında 5434 sayılı Kanun Ek Madde 82 hükmü uygulanır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 31,385 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam