1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Görevde yükselmedeki sözlü sınav saçmalığı yeni sistemde kaldırılmalı!

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bürokrasiyi tepeden tırnağa değiştiriyor. Bu kapsamda yapılan düzenlemeler görevde yükselmede halen devam eden sözlü sınav saçmalığını da kaldırmalı !
10 Ağustos 2018 10:20
Yazdır
Görevde yükselmedeki sözlü sınav saçmalığı yeni sistemde kaldırılmalı!

Bildiğiniz gibi, yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi çerçevesinde çıkartılan kararnameler ile başta bakanlıklar olmak üzere tüm kamu kurumları ve bu kamu kurumların görevli tüm memurları etkilediğini yakinen şahit oluyoruz.

Aradan geçen zaman zarfında başta üst yönetici kadrolarına atama usulleri olmak üzere bürokraside yapısal düzenlemeler Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile devam edecek gibi gözüküyor.

Diğer taraftan, 22 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik"te, düzenleme yapılarak, daha önce sadece yazılı sınavla atama yapılan şef ve altındaki unvanlar ile unvan değişikliği niteliğindeki kadrolara da sözlü sınav şartı getirilmiştir.

Yapılan bu düzenleme ile daha önce sözlü sınav şartı getirilen şube müdürü kadrolarına ilave olarak şef, bilgisayar işletmeni, memur kadroları ile unvan değişikliğine tabi tekniker, teknisyen, mühendis vb. kadrolara da sözlü sınav şartı koyulmuştur.

Tüm kadrolara getirilen bu sözlü sınav düzenlemeleri birçok kamu kurumunda yapılan görevde yükselme sınavlarında mülakatlarda adaletsizliği ister istemez beraberinde getirmiştir.

Bu çerçevede; yeni hükümet sistemi ile baştan aşağı değiştirilen kamu yönetici atamaları ile birlikte genel anlamda devlet memurlarının kariyer ilkesini herkese güven tesis edecek şekilde görevde yükselme mevzuatımızın yeniden düzenlemesi büyük bir önem arz etmektedir.

Dolayısıyla, yeni sistemin getirdiği başta yönetici atamalarında hizmet süresinin kısaltılması gibi önemli hususları da dikkate alarak şube müdürü, şef ve diğer idari kadrolar ile unvan değişikliğine tabi kadrolarda sübjektif değerlendirmelere açık sözlü sınavın uygulanmasının mevzuatımızdan tamamen kaldırılması gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
55 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam