1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversitelerdeki daire başkanı veya fakülte sekreterliği kadrolarına, 5 yıl hizmeti olan atanabilir mi?

Yükseköğretim kurumlarındaki yönetici kadrolarına beş yıl kamu hizmeti olanların sınavsız atanıp atanamayacağı hakkında üniversitelerde tereddütler yaşanıyor
12 Eylül 2018 00:03
Yazdır
Üniversitelerdeki daire başkanı veya fakülte sekreterliği kadrolarına, 5 yıl hizmeti olan atanabilir mi?

...

Bildiğiniz üzere, yükseköğretim kurumlarında Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanı, Fakülte Sekreteri, Yüksekokul Sekreteri ve Enstitü Sekreteri kadrolarına 12 Nisan 2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliği"nin 20 nci maddesinin (d) fıkrasında; "Şube müdüründen daha üst görevlere, en az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak kaydıyla, genel hükümlere göre sınavsız atama yapılır." hükmü çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 68/B bendindeki şartları taşıması kaydıyla sınavsız atama yapılmaktadır.

Ancak, 09 Temmuz 2018 tarihli ve 30473 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 172 nci maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 68/B maddesine eklenen ek paragrafla; "Cumhurbaşkanı onayıyla yapılan atamalarda Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde öngörülen hizmet süresi şartları aranır. Üst kademe kamu yöneticisi sayılmayan daire başkanı ve bu kadrolara denk yönetici kadrolarına yapılacak atamalarda bu bentte öngörülen hizmet süresi yükseköğrenim gördükten sonra beş yıl olarak uygulanır. Ancak bu beş yıllık sürenin hesabında Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen hizmet süreleri esas alınır." düzenlemesi yapılmıştır.

Diğer taraftan; halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde belirtilen süre şartlarının yürürlükten kaldırılmaması sebebiyle, 3 Sayılı Üst Kademe Yöneticileri İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli cetvellerde yer almayan ve Şube Müdürü kadrolarından daha üst olan "Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanı, Fakülte Sekreteri, Yüksekokul Sekreteri ve Enstitü Sekreteri" kadrolarına genel hükümleri taşıması kaydıyla kazanılmış hak aylığına esas süresi en az beş yıl olan kişilerin atanıp atanamayacağı hususunda üniversitelerde tereddütler yaşanmaktadır.

Yürürlükteki mevzuat hükümleri değerlendirildiğinde; her ne kadar 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde söz konusu kadrolar sayılmamış olsa da, fiili durumda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 68 inci maddesinin (B) fıkrasına eklenen yeni hüküm uyarıncaÜniversitelerde; Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanı, Fakülte Sekreteri, Yüksekokul Sekreteri ve Enstitü Sekreteri kadrolarından, Daire başkanı ve dengi kadrolara yapılacak atamalarda da 5 yıllık hizmet süresi aranması gerekecektir. Daire başkanına denk olmayan kadrolarda ise 8 ve 10 yıllık hizmet süreleri aranacaktır.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam