1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK'ten Öğretim Elemanı atamaları hakkında üniversitelere uyarı

Yükseköğretim Kurulu, öğretim elemanı atamaları ile ilgili ikinci bir yazı gönderilinceye kadar bazı istisnalar hariç olmak üzere atama yapılmaması konusunda üniversiteleri uyardı.
15 Eylül 2018 08:56
Yazdır
YÖK'ten Öğretim Elemanı atamaları hakkında üniversitelere uyarı

Bildiğiniz gibi, 13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci maddesi ile 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesine "Öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunca çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılır." hükmü eklendi.

Diğer taraftan, aynı kararnamede geçici bir hükümle; norm kadro yönetmeliğinin altmış gün içerisinde yürürlüğe konması öngörülerek, yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar yükseköğretim kurumları atama yetkisini beklemeksizin kullanabilir ifadesini yer verilmişti.

Ancak, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından bugün üniversitelere gönderilen yazıda belirtilen ve aaşağıda sıralanan;

1- Mahkeme kararı gereğince yapılacak atamalar,

2- 2547 sayılı Kanunun 60 ncı maddesi uyarınca öğretim elemanı kadrolarına geri dönüşler,

3- 2547 sayılı Kanunun geçici 78 nci maddesi uyarınca yapılacak ÖYP araştırma görevlilerinin statü değişikliği atamaları,

4- 1416 sayılı Kanun kapsamında yurtdışında lisanüstü eğitim görerek yurda dönen bursiyerlerin öğretim elemanı kadrolarına atamaları,

5- Tıpta Uzmanlık, Dişte Uzmanlık ve Eczacılıkta Uzmanlık eğitimleri kapsamında yapılacak atamalar,

Haricinde ikinci bir bilgilendirmeye kadar öğretim elemanı kadrolarına atama yapılmaması istendi.

Ayrıca, her ne kadar yazıda açık bir şekilde ifade edilmese de Yükseköğretim Kurulundan daha evvel kullanma izni alınarak ilan edilen ve başvuru/atama süreci devam eden kadrolarla ilgili herhangi bir talimat bulunmamakta olup, bu durumda olan kadrolara atanmaya hak kazanan adayların atama işlemlerinin yapılmasında sakınca bulunmamaktadır.

Bu yazının gönderilmesindeki sebebin ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde üniversitelere verilen atama yetkisi ile kadroya kullanma izin verme yetkisinin farklı yorumlanma ihtimali ve YÖK'ün çıkartacağı yönetmeliğin detayları belli olmadan üniversitelerin doğrudan atama yapmasının olası mahkemelik durumların yaşanma ihtimali olduğunu değerlendiriyoruz.

Yavuz Selim KAPLAN

İŞTE YÖK YAZISI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam