1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kur-faiz kıskacını OVP'ler yıkacak

Hükümet, Türkiye'nin son dönemde yaşadığı kur şoku ve faiz artışlarından reel sektörün etkilenmemesi için gerekli tedbirleri alacak. Bu konuda özellikle Varlık Fonu ve yeni açıklanacak Orta Vadeli Program büyük rol oynayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Merkez Bankası, enflasyonla mücadele konusunda gerekli gördüğü adımı attı. Bundan sonra da ihtiyaç duyulduğunda yeni adımlar atacağı mesajını verdi
15 Eylül 2018 09:25
Yazdır
Kur-faiz kıskacını OVP'ler yıkacak

Şimdi mali taraftaki en önemli husus; enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi konularında 3 yıllık iş planımız olan OVP'nin açıklanmasıdır. 20 Eylül'de açıklayacağız" demişti.

Bakan Albayrak; herkesin gerçekçi, günün sıkıntılarını doğru tespit etmiş ve doğru aksiyon planlarını kurgulamış bir program göreceğini, küresel piyasaların ve yatırımcıların Türkiye'ye güvenlerinin de güçlü şekilde tesisinin sağlanacağını vurgulamıştı. İş dünyası ve piyasalar da, reel ekonominin kur ve faizden zarar görmemesi için OVP'de gerekli tedbirlerin alınacağını bekliyor.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye'nin en özgün çıpalarından birinin OVP olacağını belirterek "Son dönemde maruz kaldığımız ekonomik saldırıyla oluşan kırılganlıklar, engeller ve engebeleri ustaca aşan ve geride bırakan bir yol haritası ortaya konulacağına eminiz. OVP şemsiyesi, tüm ekonomik aktörlerin altında güvenle yer alacağı büyüklükte olacaktır. Günübirlik kararlardan uzak, iç ve dış yatırımcılara güven veren bir anlayışı yansıtacaktır. Reel sektörün ve piyasaların ihtiyaçlarını hazırlandığından da zerrece şüphemiz bulunmuyor. Tüm bu unsurları içeren OVP, bugün yaşadığımız süreci oldukça olumlu yönde etkileyecektir" ifadelerini kullandı. Saldırılar karşısındaki mücadelenin, daha çok üretimle, reel sektörün gerçek anlamda desteklenmesiyle başarıya ulaşacağını vurgulayan Avdagiç, "Devlet daha çok vergi toplayacaksa, istihdamda artış sağlanacaksa, sosyal barış tesis edilecekse, ihracat artıp ülkeye daha çok döviz girecekse, bütün bunlar özel sektörle olacaktır. Özel sektör güçlü olursa, Türkiye güçlü olacaktır" şeklinde konuştu.

Yeni OVP ile birlikte, özellikle katma değerli üretim, teknoloji ve sanayi sektörü ile KOBİ'lerin başı çekeceği bir büyüme modeline geçilmesi bekleniyor. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Orhan Turan "Tüketen değil üreten bir Türkiye için çalışacağız. Bu noktada her türlü katkıyı vermeye hazırız. Büyümedeki yavaşlamanın daralmaya dönüşmemesi için, mikro tarafta KOBİ odaklı politikalar çok faydalı olacak" dedi.

Ekonomide yeniden dengelenme sürecinde olumlu veriler geliyor. Cari açık temmuzda, 1 milyar 751 milyon dolarla, son 9 yılın en düşük temmuz rakamı olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın aynı ayına göre, 2 milyar 960 milyon dolar azalış gerçekleşti. 12 aylık cari açıktaki daralma da devam etti. Haziranda 57 milyar 521 milyon dolar olan 12 aylık cari açık, temmuzda 54 milyar 561 milyon dolara indi. Ekonomist Haluk Bürümcekçi "Cari açıkta gözlenen iyileşmede, dış ticaret açığının geçen yıldan düşük, (turizm başta olmak üzere) hizmetler dengesinin de yüksek fazla vermesi ana etken oldu. Yıl sonu tahminimizi 42 milyar dolara indirdik" dedi.

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
15:56 - Sağlık'ta sözleşmeli yönetici performans değerlendirme sonuçları açıklandı15:55 - 'Enerji teknolojilerinde merkez konuma yükselmiş bir ülke hedefliyoruz'15:50 - Osman Sarıgün'ün savcılık ve mahkemedeki ifadeleri15:45 - Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu 'akıllı bez' ile anlaşılacak15:42 - FETÖ'nün 'mahrem imamı' ile eşine hapis cezası15:36 - AK Parti'den CHP'li Gök'e geçmiş olsun ziyareti15:34 - Erdoğan'dan Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'a mektup15:33 - Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tedavisinde yeni dönem15:27 - Çocukların duygulandıran 'Bayrak' sevgisi15:21 - Kütüphanenin bir günlük müdürü mesaiye başladı
15:17 - Diyarbakır Büyükşehire mevlit programı tepkisi15:13 - 'Seçimin tekrarı durumunda Binali Bey kazanacaktır'15:09 - Koca: Vizyonumuz, toplumumuzun sağlıklı hayat tarzını benimsemesi15:05 - Kasapoğlu: Amacımız dünyayı yaşanabilir kılmak14:59 - FETÖ'nün 'bölge talebe mesulüne' hapis cezası14:54 - TÜİK'ten Çöpten Çiçeğe Projesi14:49 - 'KHK ile ihraçlarda yanlış varsa komisyon düzeltiyor'14:45 - Dursun: Kendisini anlatabilen gençler görmek istiyoruz
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam