1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli?

YKS ek yerleştirme dönemi başladı. Buna göre 2018 YKS genel yerleştirmede açıkta kalan adaylara yeni bir kapı aralandı.
15 Eylül 2018 15:31
Yazdır
YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli?

YKS ek yerleştirme dönemi başladı. Buna göre 2018 YKS genel yerleştirmede açıkta kalan adaylara yeni bir kapı aralandı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi tanıtım ve rehberlikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sabahattin Kutlu, süreci iyi yönetmeleri adına aday öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

2018 YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirmede boş kalan veya kayıt yapılmayan kontenjanlar için merkezi ek yerleştirme başvuruları alınmaya başlandı. Herhangi bir üniversiteye yerleşememiş adaylara ikinci bir şans olan ek yerleştirme döneminin, doğru yürütüldüğü takdirde büyük bir avantaja dönüşebileceğini kaydeden İstanbul Aydın Üniversitesi tanıtım ve rehberlikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sabahattin Kutlu, ek yerleştirmede tercih hakkı bulunan adaylara doğru tercih için tavsiyelerde bulundu.

Ne kadar boş kontenjan var?

Merkezi yerleştirmeden sonra 200 binden fazla boş kalan kontenjan olduğunu belirten Kutlu, "Bu sene tüm Türkiye'de 128 bin kişilik kontenjan boş kaldı. Bununla birlikte yerleşen ancak kayıt yaptırmayan 70 bin aday var. Dolayısıyla şunda üniversitelerde 200 binden fazla boş kontenjan var. ÖSYM'nin yayınladığı kılavuzda adaylar bu boş kontenjanları görebiliyorlar" dedi.

Kimler ek tercih yapabilir?

Ek tercihten kimlerin yararlanacağını da söyleyen Kutlu, "Bu yıl üniversite sınavlarına girmiş, 150 ve 180 barajlarını aşmış, tercih yapmış ama yerleşmemiş ve ya hiç tercih yapmamış adaylar için şuan bu kontenjanlar hazır bekliyor. Ancak tercih yapmış, yerleşmiş ve kaydını yaptırmamış adaylar ek tercih hakkından yararlanamıyor. Özel yetenek sınavıyla yerleşmiş adaylar için bir istisna söz konusu. Onlar da ek tercih de bulunabilir. Bu özelliklere sahip adaylar ek tercih hakkını kullanabilirler" diye konuştu.

"Ek tercih dönemi büyük fırsat"

Tercih yapma hakkına sahip yaklaşık 800 bin adayın olduğuna değinen Kutlu, " Bunun yanı sıra 200 bin civarında da örgün kontenjan var. Bakıldığında mevcut adayların yüzde 25'i şuanda yerleşebilir durumda. Birçok aday şuan yeniden hazırlanmaya başladı. Birçok adayın da almış olduğu puan hedefleri için yeterli değil. Dolayısıyla yerleşemeyen adayların bir kısmı ek tercihte tercih haklarını kullanmayacaklardır. Bu durum tercih yapacaklar için büyük bir fırsat" şeklinde konuştu.

"Ek yerleştirmede puanın üstünde bir tercih yapılamaz"

Ek yerleştirmede tercih yapmak için bir takım koşulların olduğunu ifade eden Kutlu, "Genel yerleştirmede yapıldığı gibi puanın üstünde bir tercih yapma durumu ek yerleştirme için geçerli değil. Adaylar aldıkları puanı ek kontenjan kılavuzu ile eşlemek durumundalar. Tercih yapabilmek için belirtilen taban puana adayın puanın yetmesi ya da yüksek olması veya seçilecek bölümün taban puanının oluşmamış olması gerekiyor. Puanların ve boş kontenjanların doğru değerlendirilmesi durumunda ek yerleşmede yerleşme oranının oldukça yüksek olacağını düşünüyorum. Bunun dışında bu yıla özel bir durum var. Bu yıl uygulanan yeni puan sistemiyle birçok aday yanlış tercih yaptı. Birçok aday girebilecekleri üniversitelere maalesef giremediler. Şuan her şey açık, puanlar belli, adayların da puanları belli. Doğru destek alınıp, puanlar doğru değerlendirilirse, birçok aday ek tercih yoluyla üniversiteli olacak" dedi.

"Adaylara yetebilecek kadar boş kontenjan var"

Hangi bölümlerde kontenjan açığının yüksek olduğunu da aktaran Kutlu, "Tıp, hukuk, PDR, mühendislikler, öğretmenlikler, sağlık bölümleri ve ön lisans programları olmak üzere birçok bölümde boş kontenjan var. Hepsinde 2 bin dolaylarında açık var. Adayların girebileceği ve onlara yetebilecek kadar boş kontenjan var. Adaylara tavsiyem; şansları şuan çok fazla yeter ki buna zaman ayırsınlar, kılavuzları dikkatle incelesinler ve gerekiyorsa destek alsınlar. Üniversitemiz ek tercihler için de tercih merkezi oluşturdu. Orada rehberlik uzmanlarımız ile bir yazılım yaptık. Adaylar merkezimizde tercihine ve puanlarına uygun tüm bölümleri süzebiliyor ve ek kontenjan kılavuzunun kendilerine sağladığı bütün imkanları görebiliyor. Gelip merkezimizden destek alsınlar ve bir yıl daha beklemesinler" ifadelerinde bulundu.

Dün başlayan ek yerleştirme süreci 20 Eylül 2018 tarihinde son bulacak.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
15:56 - Sağlık'ta sözleşmeli yönetici performans değerlendirme sonuçları açıklandı15:55 - 'Enerji teknolojilerinde merkez konuma yükselmiş bir ülke hedefliyoruz'15:50 - Osman Sarıgün'ün savcılık ve mahkemedeki ifadeleri15:45 - Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu 'akıllı bez' ile anlaşılacak15:42 - FETÖ'nün 'mahrem imamı' ile eşine hapis cezası15:36 - AK Parti'den CHP'li Gök'e geçmiş olsun ziyareti15:34 - Erdoğan'dan Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'a mektup15:33 - Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tedavisinde yeni dönem15:27 - Çocukların duygulandıran 'Bayrak' sevgisi15:21 - Kütüphanenin bir günlük müdürü mesaiye başladı
15:17 - Diyarbakır Büyükşehire mevlit programı tepkisi15:13 - 'Seçimin tekrarı durumunda Binali Bey kazanacaktır'15:09 - Koca: Vizyonumuz, toplumumuzun sağlıklı hayat tarzını benimsemesi15:05 - Kasapoğlu: Amacımız dünyayı yaşanabilir kılmak14:59 - FETÖ'nün 'bölge talebe mesulüne' hapis cezası14:54 - TÜİK'ten Çöpten Çiçeğe Projesi14:49 - 'KHK ile ihraçlarda yanlış varsa komisyon düzeltiyor'14:45 - Dursun: Kendisini anlatabilen gençler görmek istiyoruz
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam