1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye'nin en görkemli kalesi: Zilkale

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Türkiye'nin en görkemli 13 kalesi sıralandı. İlk sırada, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından korunması gereken 200 ekolojik saha arasında gösterilen Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi'nde bulunan Zilkale yer aldı.
16 Eylül 2018 17:42
Yazdır
Türkiye'nin en görkemli kalesi: Zilkale

Çamlıhemşin ilçesinde, 13'üncü yüzyılda bölgede yaşayan Kommenoslar tarafından 750 metre yüksekte sarp kaya üzerine inşa edilen Zilkale, Cenevizliler başta olmak üzere Rumlar ve Osmanlılar tarafından 1800'lü yılların sonuna kadar kullanıldı.

Yakın tarihte restore edilen ve Rize'deki önemli tarihi mekanlar arasında yer alan Zilkale, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan 'Türkiye'de en görkemli kaleler' sıralamasında, 13 kale arasından 1'inci seçildi.

Eşsiz manzarasıyla ziyaret edenleri hayran bıraktıran kale, yeri- yabancı turistlerin akınına uğruyor. Kale, bu yaz döneminde yaklaşık 400 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

'ZİLKALE, EMSALSİZ YERDE'

Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'en görkemli kale' sıralamasında ilk sırada gösterilen Zilkale'nin birçok yönüyle gelen ziyaretçileri etkilediğini söyledi.

Hocaoğlu, "Tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunan Zilkale, bulunduğu konum itibariyle emsalsiz bir yerde. Özellikle son yıllarda Zilkale, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Bu yıl toplamda 400 bin kişi Zilkale'yi ziyaret etti. Bu çok önemli bir rakam ve her yıl ilgi giderek artıyor. Bu anlamda bölgede ciddi bir yoğunlukta söz konusu. Biz turizm çeşitliliği bakımından o bölgelere yeni destinasyonlar dahil ederek, Zilkale ve sonrasında Elevit ile Çat Vadisi'nin de turizme dahil olması konusunda ciddi çalışmalarımız var. Bu bölgede, Zilkale ana bir destinasyon olarak kendini gösteriyor. Rize'ye gelen her ziyaretçi bu tarihin görkemli kalesini mutlaka görmeleri gerekiyor. Zilkale, suyun, doğanın, yeşilin ve tarihin yolculuğunu bir arada gösteriyor" diye konuştu.

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam