1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tıbbi sülükler gelir kapısı olacak

Samsun'da yürütülen projeyle, Kızılırmak Deltası'ndaki göllerde bulunan tıbbi sülük stoklarındaki azalmanın önüne geçilmesi ve sülük toplayıcılığının süreklilik arz eden bir sektör haline getirilmesi hedefleniyor.
22 Eylül 2018 19:19
Yazdır
Tıbbi sülükler gelir kapısı olacak

Samsun'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle Kızılırmak Deltası'ndaki göllerde bulunan tıbbi sülük stoklarındaki azalmanın önüne geçilmesi ve sülük toplayıcılığının süreklilik arz eden bir sektör haline getirilmesi amaçlanıyor.

Kızılırmak Deltası'nda incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, gazetecilere yaptığı açıklamada, deltadaki tıbbi sülük stoklarının sürdürülebilir yönetimi için somut bir adım attıklarını, Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile 'Sakarya ve Kızılırmak Havzaları Sülük Popülasyonlarının Büyüklüğü ve Avlanabilir Stok Miktarının Belirlenmesi Projesi'ni hazırladıklarını söyledi.

Kırmacı, Samsun'un birçok tarımsal ürünün doğal yetiştiği verimli bir il olduğunu belirterek, bunu sürdürülebilir kılmanın önemli olduğunu ifade etti.

Tıbbi sülüklerin Kızılırmak Deltası ve Samsun ile özdeşleştiğini dile getiren Kırmacı, şunları kaydetti:

''Türkiye, dünyada doğadan toplanan sülük ticaretinin yarıdan fazlasını karşılayan stratejik bir ülke. Samsun ise sahip olduğu sülük habitatlarıyla ülkemizin en önemli sülük tedarikçisi konumunda. Kızılırmak Deltası'nda yaşayan hirudo verbana isimli sülük türümüz tıpta kullanılan ve yıllık 2 bin kilogram kotayla ihracatı yapılan değerli bir canlı ancak bilimsel raporlar sülük stoklarının gün geçtikçe azaldığını ve etkili tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

Stoklardaki azalmanın önüne geçmek ve sülük toplayıcılığının süreklilik arz eden bir sektör olması hedefiyle yürüttüğümüz projenin tamamlanmasıyla deltadaki tıbbi sülük stoklarımızın güncel durumunu ortaya koymuş olacağız. Bu kapsamda deltadaki Liman Gölü, Cernek Gölü, Balık Gölü, Uzun Göl, Tatlı Göl, Gıcı Gölü ve Karaboğaz Gölü'nde çalışma yapıyoruz. Proje sonunda hazırlanacak raporla sülük stoklarının daha verimli bir şekilde kullanılması, işletilmesi ve ihraç edilerek başta yöre halkı olmak üzere ülkemize süreklilik arz eden bir gelir kapısının oluşmasını hedefliyoruz.''

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
10:40 - Kendini darp eden zanlıyı 'görme engellilere baston alma' şartı ile affetti10:35 - Orman yangınını erken haber veren sistem geliştirdiler10:30 - Selçuk: Okullarda özel sınıfa soruşturma başlattık10:15 - Vatan Caddesi 30 Ağustos Zafer Bayramı provası için ulaşıma kapatıldı10:05 - Ücretli öğretmenlik başvurularında ihtiyaç duyulan branşlar nasıl belirlenmektedir?10:00 - 1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı, Malazgirt Zaferi kutlamaları için hazır09:50 - Şırnak'taki kalekol saldırısına ilişkin 3 tutuklama09:45 - Serviste öğrenci unutmaya yerli çözüm09:40 - Sürücüler dikkat...Bu yollarda çalışma var09:25 - Kafkas Üniversitesi'nden 'veteriner hekim atandığı' iddialarına açıklama
09:15 - Adım adım Kandil'e09:10 - Pençe-3 hakeratı kapsamında 9 terörist öldürüldü08:59 - Tartıştığı temizlik işçilerine kurşun yağdırdı: 1'i ağır 2 yaralı08:50 - Memura verilen mevzuatta olmayan cezaya mahkemeden iptal08:45 - Çöp toplama yerine parfüm08:30 - Zeytinciliği inşaatla bitirdiler08:25 - Üst geçidi kullanmayan yayaya otomobil çarptı08:15 - THK, İçişleri Bakanlığı'ndan kayyum atanmasını istemiş
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam