1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Murat Sancak' soruşturmasını yürüten polisler ihraç edilmiş

Eski Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'a düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili 1'i tutuklu 6 kişinin yargılanmasına devam edildi. Soruşturmayı yürüten kolluk görevlilerinden Abdullah Uğraşan, Cihat Çiftçi ve Ersin Keskin'in, meslekten ihraç edildiği belirtildi
11 Ekim 2018 15:10
Yazdır
'Murat Sancak' soruşturmasını yürüten polisler ihraç edilmiş

Eski Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'a düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili 1'i tutuklu 6 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Turgut Üney, başka suçtan tutuklu sanıklar Okan Karakuş, Hüseyin Çaydavul, tutuksuz sanıklar Serdar Bekir Orhan ile Zeki Yılmaz ve tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Güler Kurt, bu dosyanın soruşturmasını yürüten kolluk görevlileri hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden soruşturma bulunup bulunmadığı yönünde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen yazının cevabının geldiğini belirtti. Kurt, soruşturmayı yürüten kolluk görevlilerinden Abdullah Uğraşan, Cihat Çiftçi ve Ersin Keskin'in meslekten ihraç edildiklerinin, diğer polis görevlileri hakkında FETÖ ile ilgili herhangi bir adli ve idari soruşturmanın bulunmadığının bildirildiğini söyledi.

Duruşmada, eylemin gerçekleştirildiği aracın şoför koltuğundaki kişinin sol kolunda dövme olabileceği değerlendirildiğinden bu konuda dinlenilmesine karar verilen Adli Tıp Kurumu uzmanı Mehmet Korkut, bilirkişi olarak salona alındı.

Sanıkların sol kolları uzman bilirkişi Mehmet Korkut'a gösterildi. Korkut, sanıkların kollarını inceledikten sonra, "Sanık Serdar Bekir Orhan'ın sol omuzundan dirsek eklemine kadar kalıcı dövme olduğunu tespit ettim. Hazır olan diğer sanıkların sol kollarında herhangi bir dövme bulunmamaktadır. Ayrıca sanık Okan Karakuş'un sol kolunda bir bıçak yarası var. Bu izin dövme işleminden kaynaklandığını düşünmüyorum. Eski kesi izleri olduğunu tespit ettim. Zira aynı kolda başka kesi izleri de var." dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Barış Kaya da sanıkların hiçbirini tanımadığını, Murat Sancak ile evlerinin yakın olduğunu, kumarhane işletmediğini, aynı adı taşıyan başka birinden bahsediliyor olunabileceğini anlatarak, "Aracı Murat Sancak'tan satın almadım. Plakadaki ortadaki harflerin Murat Sancak'ın aracının plakası ile aynı olması rastlantıdan ibarettir. Özel bir anlam taşımıyor. Benim aracım eski kasadır. Murat Sancak'ın aracı yeni kasadır." ifadelerini kullandı.

Başka suçtan hükümlü olan bir diğer tanık Aziz Gökyıldız da ömrünün yetmeyeceği kadar kesinleşmiş cezasının olduğunu, sanıklardan Turgut Üney ile 40 yıldır aynı mahallede oturduğunu, Hüseyin Çaydavul, Okan Karakuş ve Fatih Sekman'ı da mahalleden tanıdığını, diğer sanıkları tanımadığını, mahalleden tanıdığı arkadaşlarının bu olayı gerçekleştirdiğini düşünmediğini, Murat Sancak'ın bu eylemi kimin gerçekleştirdiğini bildiğini düşündüğünü öne sürdü.

Duruşmada söz alan Sancak'ın avukatı Hüsnü Güneş, "Barış Kaya'nın bu olaylarla bir ilgisinin olmadığını zaten söylüyoruz. Biz bu olayın arkasında FETÖ'nün olduğunu düşünüyoruz, olay kurgulanmıştır." dedi.

Tutuklu sanık Turgut Üney'in avukatı Hakan Akkoyun da bu olayın Barış Kaya'ya karşı gerçekleştirildiğini düşündüğünü dile getirerek, "Barış Kaya ile ilgili sanıklar Hüseyin Çaydavul ve Okan Karakuş'un ikrarları vardır. Müvekkilim gizli tanık beyanına göre 3 yıldır tutukludur, tahliyesini talep ediyoruz. Gizli tanık olayı da FETÖ'nün bir kurgusudur." diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Turgut Üney'in tutukluluk hallinin devamına, 34 MTS 97 plakalı gri renkli aracın gerçekte bulunup İstanbul Trafik Tescil Müdürlüğü'nden sorulmasına, dosyanın mütalaasının hazırlanması için cumhuriyet savcılığına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Eski Star Medya Grup Başkanı müşteki Murat Sancak'ın 20 Ağustos 2015'te saat 10.00 sıralarında koruması Mehmet Karar ve şoförü İsmail Özay ile aracıyla evinden işine gitmek üzere hareket ettiği belirtiliyor. İddianamede, Büyükçekmece Çamlıca Caddesi TEM Otoyolu'na katılım noktasında, gri renkli sahte plakalı bir otomobilin müştekilerin bulunduğu araca arkadan çarptığı anlatılıyor.

Arkadan gelen aracın müştekilerin bulunduğu otomobilin önüne geçerek durması üzerine durumdan şüphelenen koruma Mehmet Karar'ın silahını çekerek araçtan indiği ifade edilen iddianamede, diğer araçtan inen şüpheliler Turgut Üney ve Serdar Bekir Orhan'ın yüzleri maskeli şekilde müştekilerin bulunduğu aracın ön camına doğru ellerindeki silahlarla hedef gözeterek, çapraz şekilde ateş ettikleri, koruma Karar'ın karşılık verdiği, bir süre çatıştıktan sonra şüphelilerin olay yerinden kaçtıkları aktarılıyor.

İddianamede, şüpheliler Turgut Üney'in 3 kez "tasarlayarak öldürmeye teşebbüs", "suç üstlendirmeye azmettirme" ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından 40 yıldan 65 yıla, şüpheli Serdar Bekir Orhan'ın 3 kez "tasarlayarak öldürmeye teşebbüs", "ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından 40 yıldan 63 yıla, şüpheli Fatih Sekman'ın 3 kez "tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçundan 39 yıldan 60 yıla, şüpheli Zeki Yılmaz'ın "tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçundan 13 yıldan 20 yıla, şüpheliler Hüseyin Çaydavul ve Okan Karakuş'un "suçu üstlenme" suçundan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam