1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Vatandaş da yapılandırma bekliyor

Üretici ve sanayici için getirilen 'borç erteleme' ve 'yapılandırma' hakkını vatandaş da istiyor. Bireysel borcu olanlar "Biz de belli bir bedelle borçlarımızı yapılandıralım" diyerek bankalar ve hükümete çağrı yapıyor
13 Ekim 2018 08:55
Yazdır
Vatandaş da yapılandırma bekliyor

Son birkaç ayda döviz kurunda yüzde 50'yi aşan artışlar meydana geldi. Bunu bahane eden birçok fırsatçı, döviz gideri olmamasına rağmen fiyatını artırdı. Stokçular da kazançlarına kazanç katmak için piyasaya mal vermedi, fiyatlarda tırmanmayı körükledi. Bazı ürünlerde yüzde 120'ye varan yükselişler yaşandı. Fahiş zamlar sebebiyle tüketici de zor duruma düştü. Eylül ayının son haftasında açıklanan verilere göre; bankacılık sektöründe net takipteki bireysel alacaklar, 26 milyar 161 milyon liraya ulaştı. Mutfak gibi zaruri masrafları ikiye katlanan tüketiciler; bu süreçte gelirlerinin artmadığını vurgulayarak, kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyebilmek için bir düzenleme yapılması çağrısında bulunuyor. Vatandaşlar; bu süreçte maliyetleri artan ve sıkıntıya düşen üretici, sanayici için getirilen 'borç erteleme' ve 'yapılandırma' hakkının kendilerine de sağlanması halinde, rahat bir nefes alabileceklerini belirtiyor.

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, kendilerine bu konuda çok sayıda talep geldiğini söyledi. Bankalarda tahsili gecikmiş alacakların yüzde 3'e yaklaştığını, bunun milyarlarca liralık alacak anlamına geldiğini ifade eden Ağaoğlu "Türk insanı için borç namustur, gururdur. Acı olaylar yaşanmaması için bankaların bir an önce yapılandırmaya gitmesi lazım. Enflasyonla topyekün mücadele hareketi başlatan devletimizin, bu konuda da adım atmasını bekliyoruz. Aksi halde bankalar icraya başvuracak. Fakat evde ihtiyaç olan maddeler haczedilemeyeceği için gelir sağlanamayacak ve o paranın tamamı gidecek. Banka, mesela 10 bin liralık alacağından sadece 1.000 lira tahsil edebilecek icra yoluyla. Halbuki yapılandırma sağlanırsa tamamını alabilecek" diye konuştu.

Canan ERASLAN

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Ak Parti, Ankara BBB adayını değiştirecek olsa, sizce kimi aday göstermeli?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam