1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Merkezi sınavlar, devamsızlığı artırıyor. Dünyada 6. olduk

Türkiye, 53 ülke arasında en fazla devamsızlık yapılan altıncı ülke olurken meslek liseleri ve imam hatip liseleri devamsız öğrenci sayısında başı çekiyor. Devamsızlıkta en büyük neden merkezi sınavlara hazırlık...
13 Ekim 2018 09:21
Yazdır
Merkezi sınavlar, devamsızlığı artırıyor. Dünyada 6. olduk

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, ortaöğretim kurumlarına ilişkin, "İzleme ve Değerlendirme Raporu"nu yayımladı. Çoğunluğunu Anadolu liselerinin oluşturduğu 306 okuldaki bulguların toplanmasıyla elde edilen raporda, liselerdeki öğrenci devamsızlıkları konusu ele alındı.

Birgün Gazetesinden Mustafa Mert Bildirici'nin haberine göre, Rapora göre Türkiye, 53 ülke arasında Karadağ, İtalya, Uruguay, Slovakya ve Brezilya'nın ardından lisede en fazla devamsızlık yapılan altıncı ülke oldu. Tüm gün devamsızlık yapan öğrencilerin oranı 2012 yılına göre 5 puan arttı.

Japonya, Kore ve Çin gibi ülkelerde yüzde 5'in altında olan liselerdeki devamsızlık oranı Türkiye'de yüzde 47'ye ulaştı.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'na katılan 55 ülkenin 53'ünde PISA performansı ile devamsızlık arasında ters yönde ilişkin varken Türkiye'de başarı ya da başarısızlığın devamsızlığa etki etmediği savunuldu.

En fazla devamsızlık meslek lisesi ve imam hatip liselerinde

Rapora göre, en fazla devamsızlık yapılan okul türü yüzde 39,81 ile meslek liseleri olurken yüzde 30,96 ile imam hatip liseleri en fazla devamsızlık yapılan ikinci okul türü oldu. Devamsız öğrencilerin büyük oranda önceki yıllardaki alışkanlıklarını lise öğrenimlerine de taşıdığı ifade edilerek 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranının ilkokullarda yüzde 6,2, ortaokullarda ise yüzde 10,6 olduğu bildirildi.

EN BÜYÜK NEDEN MERKEZİ SINAVLARA HAZIRLIK

Merkezi ve okul düzeyindeki sınavların öğrencilere devamsızlığa ittiği tespit edildi. Rapor çerçevesinde görüşleri alınan öğretmenlerin yüzde 52'si öğrencilerin sınavlara hazırlık amacıyla devamsızlık yaptığı görüşünde birleşti. Sınavların devamsızlığa etki etmediğini düşünen öğretmenlerin oranı yüzde 6'da kaldı. Öğretmenlerin büyük bölümü (yüzde 87'si), okulların rehberlik servislerinin öğrencileri devamsızlık konusunda yeterince bilgilendirmediği düşüncesini paylaştı.

Raporda, okulun eve uzaklığının devamsızlığı artırdığı kaydedildi. Öğretmenlerin yüzde 44'ü, "Okulun uzak olmasının devamsızlığı etkilediğini düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Evet" yanıtını verdi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 6,631 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
2023 Eğitim Vizyon Belgesini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam