1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşçi alım ilanlarının ulusal düzeyde yayımlanması zorunluluğu yeniden kaldırıldı

İŞKUR işçi alımlarının, ulusal düzeyde yayımlanmasını öngören mevzuat maddesini değiştirdi.
09 Kasım 2018 10:31
Yazdır
İşçi alım ilanlarının ulusal düzeyde yayımlanması zorunluluğu yeniden kaldırıldı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, 9 Kasım 2018 tarihi itibariyle değiştirildi. Yapılan değişiklik ile işçi alımlarının ulusal düzeyde yayımlanma zorunluluğu kaldırıldı.

İşçi alımlarının ulusal düzeyde yayımlanmasını öngören madde şu şekildedir:

"Kurumdan işçi
(1) Kamu kurum ve kuruluşları işçi ihtiyaçlarını, iş kolu, meslek pozisyonu, öğrenim, iş tecrübesi, ücret, sosyal yardımlar gibi ayrıntılarla yazılı veya elektronik ortamda Kurumdan talep etmek ve 8 inci madde hükümleri saklı kalmak üzere Kurum tarafından gönderilenler arasından karşılamak zorundadır.
(2) Kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda mevzuata uygun olmadığına karar verilen talepler, kamu kurum ve kuruluşuna iade edilerek düzeltildikten sonra ilan edilir.
(3) Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini ulusal düzeyde verir."

Yukarıda verilen maddenin 3. fıkrası, 9 Kasım 2018 tarihi itibariyle şu şekilde değiştirilmiştir.

""(3) Kariyer meslek işçi talepleri ulusal düzeyde verilir. Diğer işçi taleplerinin hangi düzeyde karşılanacağı kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenir."

Ayrıca aynı maddenin beşinci fıkrasında yer alan ve aşağıda yer verilen hükümde yer alan geçici ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.

"(5) Kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde il düzeyinde veya ulusal düzeyde; il düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde ise ulusal düzeyde karşılanması yoluna gidilir. Teşkilat yapıları veya faaliyetleri bölge düzeyinde olan kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde il veya bölge düzeyinde ya da ulusal düzeyde; il düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde bölge düzeyinde veya ulusal düzeyde; bölge düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde ise ulusal düzeyde karşılanması yoluna gidilir."

DEĞERLENDİRME

Yapılan düzenleme ile işçi alımlarının ulusal düzeyde yayımlanma zorunluluğu kaldırılmış ve bu konudaki takdir hakkı ilanı veren kamu kurumuna bırakılmıştır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:15 - Mersin'de anne kız evlerinde ölü bulundu08:05 - ABD'nin üçüncü teklifi masada07:50 - Kaza sonucu öldüğü yerde 9 yıl önce babası da hayatını kaybetmiş07:45 - 3.600 ek gösterge için son turlar07:40 - YSK itirazı en erken haftaya gündeme alır07:35 - Klasikler ralliye hazır07:25 - AK Parti'de on il başkanı topun ağzında07:15 - Mahsur kalan definecilerden 1 kişi hayatını kayetti, çalışmalar sürüyor06:50 - Financial Times'in manşeti piyasayı karıştırdı06:40 - Erdğan: Kızgın demiri soğutalım
06:30 - Meteorolojiden zirai don uyarısı - Haritalı06:10 - Yapay et yakında yiyecek sektöründe kullanılacak05:29 - Acele kamulaştırma kararları yayımlandı05:10 - Kamu'ya İşçi Alımında Aygulanacak Esaslar Hakkında Yönetmelik05:08 - İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik05:07 - Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinde Değişiklik05:05 - Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği02:51 - 19 Nisan 2019 tarihli atama kararı yayımlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam