1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Muvazzaf subay ve astsubay alımındaki eşdeğer bölüm sorunu çözüm bekliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu yıl yayımladığı muvazzaf subay ve astsubay alım ilanlarında, denk bölümlere yer verilmemesi adayların tepkisine neden oldu
09 Kasım 2018 13:35
Yazdır
Muvazzaf subay ve astsubay alımındaki eşdeğer bölüm sorunu çözüm bekliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde hem muvazzaf subay hem de muvazzaf astsubay alım ilanlarını yayımladı.

Ancak geçen yıl tüm lisans bölümleri başvuru yapabiliyorken bu yıl sadece bazı bölümlere başvuru hakkı tanındı.

Üstelik, bölüm denkliği olmasına rağmen, Milli Savunma Bakanlığı, KPSS tercih kılavuzunda yer alan denklik kodlarını esas almadığı denk bölümler de başvuru yapamıyor.

Örneğin, "Almanca Öğretmenliği mezunları'' Kara Kuvvetlerinin genel alım yaptığı sınıflar (Piyade-Tank-Topçu-Hava Savunma) için ve ek olarak kendi uzmanlık olan öğretmen sınıfıı (almanca.) için başvurabiliyor. Ama bir ''Biyoloji öğretmeniliği'' bölümü Kara Kuvvetlerinin genel alım yaptığı sınıflar (Piyade-Tank-Topçu-Hava Savunma) için başvuramıyor. Yani ''Almanca Öğretmenliği'' bölümü okuyan kişi sadece öğretmenlik sınıfına başvursa buna itirazımız yok ama muharip sınıflarada başvurabiliyor.

Yine, ''Gazetecilik'' bölümüyle hemen hemen aynı ya da benzer müfredata sahip İletişim Fakültesi bölümleri (Medya ve İletişim Sistemleri-İletişimTasarımı ve Yönetim-İletişimTasarımı ve Medya-İletişimSanatları-İletişim (ve) Tasarımı-Halkla İlişkiler-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık-Halkla İlişkilerve Tanıtım) Kara Kuvvetleri Komutanlığı için kaynak teşkil eden lisans bölümleri tablosunda yer almasına rağmen ''Gazetecilik'' bölümü yer almamakta ve bu yüzden başvuru yapılamamaktadır.

Subay ve astsubay alımlarına başvuru yapmak isteyen adaylar en azından, eşdeğer bölümler bağlamında bir değişiklik yapılmasını talep etmektedir..

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam