1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İlaç ve cihazda fırsatçılara tedbir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç ile cihazda, tekelci ve fırsatçı firmalara karşı önlemler hayata geçirecek
10 Kasım 2018 09:35
Yazdır
İlaç ve cihazda fırsatçılara tedbir

Bakan Koca bugüne kadar kullanılmayan "ilaç üretmek için hızlı ruhsat verme yetkisini" kullanacak.

Koca ile sağlık sektöründeki fırsatçı firmalara yönelik alınacak tedbirleri konuştum.

Koca, "Bir ilaç için gerektiğinde kanunun, hukukun, bakanlığa verdiği yetki ile üretimini yapmak üzere hızlı ruhsat verme iznini kullanmak istiyoruz. Bugüne kadar kullanılmadı. Kuş gribinde dünya sağlık örgütü buna benzer bir yöntemi kullandı. Türkiye'de de benzer hızlı ruhsat vererek eşdeğeri olmayan veya ekonomik sebeplerle vatandaşın ilaca erişemediği durumda hızlı ruhsat verilip -daha çok patent hakkını mahkemenin tespit ettiği- üretimin önünü de açmak istiyoruz. Dolayısıyla bu anlamda fırsat açığı vermek isteyenlere asla ve asla izin vermek istemiyoruz. Bunu da bilsinler" dedi.

"Hangi alanlarda olacak?" sorum üzerine ise Bakan Koca şunları söyledi:

"Bu birçok hastalık için olabilir. Özellikle şu noktada, vatandaşın ilaca erişiminin zorlaştığı, eşdeğerinin az olduğu, ekonomik sebeplerle bu anlamda erişimin kolay olmadığı ilaç grubu için söylüyorum. Buna da başlıyoruz. Bu daha spesifik hasta grubu da olabilir genel de olabilir. Ben bu noktadaki genel yaklaşımımızı söylemek istiyorum. Özellikle küresel firmaların tekelci yaklaşımlarıyla bu dönemleri fırsata çevirerek farklı yaklaşımlar içine girme durumlarının tedbiri olarak söylüyorum. Bunun haricinde tıbbi cihazlarla ilgili de fırsata çevirme yaklaşımı içinde olan firmalar olabiliyor. Önemli bir tıbbi cihaz, dün 6 bin dolar karşılığında temin ettiğimiz ama son dönemde '6 bin değil 10 bin dolar karşılığı TL ile biz ancak verebiliriz' diyen firmalar da oldu. Bunlarla ilgili de tedbirden bahsediyorum."

Abdullah Karakuş

Karar
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,343 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam