1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Cumartesi ve Pazar'a denk gelen idari izin ve görevlendirmelere ücret ödenir mi?

Yönetici ve öğretmenler, yalnızca hafta içinde ve mahalli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlere rastlayan günlerde ders görevlerini yapmış sayılmaktadır. Hafta sonlarına rastlayan milli ve mahalli bayram günlerinde fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmalarına yönelik bir düzenleme ise bulunmamaktadır.
15 Şubat 2019 10:01
Yazdır
Cumartesi ve Pazar'a denk gelen idari izin ve görevlendirmelere ücret ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığının 2007/19 Nolu Genelgesinin 11. bendinde, ek dersle ilgili kararın 16. maddesinde yer alan ders görevinin yapılmış sayılacağı halleri açıklamıştır.

"Resmi tatillere (Cumartesi ve Pazar) denk gelen idari izin ve görevlendirmelere ücret ödenir mi?" sorusuna Bakanlık yukarıdaki genelgesiyle; "Söz konusu görevlendirilmeleri kadrolarının bulunduğu eğitim kurumlarında ek ders ücreti alamayacakları resmi tatil, yarıyıl, yaz tatili ve benzeri günlere denk gelenler de, bu günler için ek ders ücretinden yararlandırılmayacaktır." şeklinde cevap vermiştir.

Ayrıca Bakanlık bu şeklideki bir soruyu aşağıdaki yazısıyla cevaplamıştır.

Bakanlık görüş yazısında; Yönetici ve öğretmenlerin, yalnızca hafta içinde ve mahalli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunduğu; hafta sonlarına rastlayan milli ve mahalli bayram günlerinde fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunmadığı açıklamıştır.

İşte o görüş yazısı;

Fakat Bakanlık resmi tatil olan Cumartesi ve Pazarın tekrar tatil olamayacağından hareketle bu günlerde yapılamayan derslere ek ders ödenmez, tatilin tatili olmaz mantığıyla konuya yaklaşmakta ise de bu genelge ve görüş yazısında bir tezatlık bulunmaktadır.

Şöyle ki; Resmi bayramlar, Cumartesi ve Pazar günlerine denk geldiğinde o günlerde otomatik olarak bayram nedeniyle eğitim öğretim yapılmamaktadır.

Ders yapmak isteyen öğretmen ve öğrencilere Resmi bayramlar, Cumartesi ve Pazar günlerine denk geldiğinde ders yaptırılabilir mi? Elbette bayram nedeniyle yaptırılamaz.

Peki, bu işin mantığı nedir? Madem o günler, Cumartesi ve Pazar olmaları nedeniyle resmi tatil ise neden eğitim öğretim yapılmaktadır? Bu günlerin Pazartesiden farkı nedir? Bu günlere resmi bayramlara denk gelirse neden ek dersler kesilmektedir? Sorularına cevap bulunamamaktadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:05 - Katargaz'dan Türkiye'ye ilk büyük LNG sevkiyatı06:51 - Kılıçdaroğlu koltuğunu sağlamlaştırdı06:41 - Batı medyası Erdoğan'a yüklendi06:30 - Hava sıcaklığı mevsim normallerinde üzerinde seyredecek- Haritalı06:10 - Seçim bitti artık işimize bakalım06:07 - Bazı Yüksek Okullarının Kapatılması ve Adlarının Değiştirilmesi Hakkında Karar Yayımlandı06:06 - Erdoğan ile Trump Japonya'da görüşecek05:58 - Deniz Yolu ile Yapılacak Düzenli Seferlere Dair Yönetmelikte Değişiklik05:57 - Sanık Asker Kişiler İçin Avukatlık Ücretinin Ödeme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik05:56 - Gençlik ve Spor Uzmanlığı Yönetmeliği
05:51 - 25 Haziran 2019 tarihli atama kararı yayımlandı04:16 - Soylu: Demokrasiyi tanımak ve hazmetmek kolay iş değildir04:14 - Balıkesir'de FETÖ/PDY operasyonu: 4 gözaltı01:49 - MEB'den yönetici atama açıklaması... 25 Haziran'a kadar başvurun01:39 - Erdoğan, Arap dünyasının en sevilen lideri çıktı01:32 - Bitlis'te, Kürtçe tabelalar yeniden asıldı01:14 - CHP, erken seçimi düşünmediğini açıkladı00:02 - Ders görevlerinin yapılmış sayılacağı haller güncellenmelidir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam