1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Trafik kazalarında tazminat

Son yıllarda büyük bir hız ile gelişen teknolojinin sağlamış olduğu yeni nesil olanaklar ile birlikte karayolları üzerindeki araç sayısı açısından çok ciddi seviyelerde artışlar meydana geliyor.
08 Şubat 2019 16:41
Yazdır
Trafik kazalarında tazminat

Günümüzde artan trafik kazaları oranları her geçen yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının çok yüksek seviyede artış göstermesine ve sürekli artan yüz binlerce yaralanmaların meydana gelmesine yol açıyor.

Bu gibi etkenler günümüz modern yüzyıl Türkiye' sinde trafik kazaları dolayısı ile pek çok kişinin zarar görmesine neden olurken modern hukuk sistemi çerçevesinde trafik kazalarında mağduriyet yaşayan kişilerin zararlarının tanzimi çerçevesinde tazminat davası açabilme hakkı ve sigorta şirketlerine sorumlu oldukları zararın giderilmesi konusunda tazminatın ödenmesi için başvuru hakkı bulunmaktadır.

Trafik Kazası nedeni ile zarar gören kişiler hangi yaşta olurlarsa olsunlar, çalışıp çalışmadıklarına ve kazanç elde edip etmediklerine bakılmadan, ölmeleri durumunda poliçede yazılı olan miktarın tamamının ve beden gücü kayıpları durumunda sakatlık derecesinin karşılığı olan miktarlar ödenmektedir.

Kaza nedeni ile ölmesi durumunda ödenecek olan sigorta bedeli bir tutar sigortası niteliğinde olduğu için poliçede belirtilmiş olan miktarın tamamı miras payları oranlarına uygun bir şekilde mirasçılara eksiksiz bir şekilde ödenmektedir.

Bu şekilde son derece geniş kapsama sahip olan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının maddi ve manevi tazminat haklarından kayıp yaşamamak, için Trafik kazası avukatı ve danışmanlık hizmeti alınması büyük bir önem taşımaktadır.

İş Kazası Tazminat Davaları

Meydana gelebilecek olan iş kazaları sonucunda işverenler hukuksal olarak 3 farklı iş kazası tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilirler. Bu davalar kazayı yaşayan işçinin işverenden isteyebileceği maddi ve manevi tazminatlar ile Sosyal Sigortalar kurumunun kaza yaşayan işçiye yaptığı harcamaları işverenden talep etmek için açtığı rücu davalarıdır.

Özel hukuk kapsamına göre işverenler, işletme içerisinde çalışanlarının güvenliğini sağlayacak önlemleri almakla yükümlüdürler. İş kazası tazminat davaları arasında kazanın yaşanmasında sorumluluğu olan işveren rücu tazminatı davası, manevi tazminat davası ve maddi tazminat davası ile karşı karşıya gelebilir.

İş kazası sonucunda işçi, bu kaza yüzünden hayatını kaybetmişse, ölen kişinin yakınları sorumlu olan kişi ve kurumlara destekten yoksunluk tazminatı alabilmek için dava açabilir.

Mirasçılar ölen kişinin maddi ve manevi desteğinden yoksun kaldıkları için uğrayacakları zararları kişinin ölümünden sorumlu olan kişi ve kurumlara dava açabilir ve geçmiş ile geleceğe yönelik zararlarının karşılanmasını talep edebilirler. İş kazası tazminat davaları sürecinde tazminat miktarı belirlenirken ölen kişinin herhangi bir kusuru varsa bu kusur belirlenen tazminat tutarından düşürülmektedir.

İşyerinde işverenin sorumsuzluğu sebebiyle çalışan kişinin başına herhangi bir kaza gelmesi durumunda yaralanan işçinin zararlarını karşılamak amacıyla işçi tarafından sorumlu kişi ve kurumlara açılabilmektedir. İş kazası avukat ve danışmanlık alınarak tazminat davalarının takip edilmesi maddi ve manevi zararın giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.

SGK da rücu tazminatı davası ile yaralanan işçi için yaptığı tüm harcamaları sorumlu olan kurum ve kişilerden talep eder. Ancak ülkemizde işverenlerin çalışma ortamlarında gerekli güvenliği sağlamasının teşviki için gerekli çalışmalar yapılmakta, iş kazası tazminat davaları açılma oranı düşürülmek istenmektedir.

İŞ kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat haklarından kayıp yaşamamak, için İş kazası avukatı ve danışmanlık hizmeti alınması büyük bir önem taşımaktadır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
01:04 - İmamoğlu'nun AKBİL teklifine AK Parti'den karşı teklif00:41 - Balıkesir'de 29 düzensiz göçmen yakalandı00:05 - Sayıştay: Özel kalem müdürü, mühendis kadrosuna geçirilemez00:03 - Polis ve öğretmenler, Marmaray'dan indirimli geçemeyecek00:01 - 26 Nisan 2019'dan önemli gündem başlıkları23:57 - 'Erkek beyni kutucuklardan kadın beyni alanlardan oluşuyor'23:54 - Düşünceleri okuyarak söze döken cihaz geliştirildi23:51 - Cama asılan fişlerle 'askıda yemek'ten yararlanıyorlar23:48 - Kök hücre tedavisiyle 18 yıllık evlat hasreti sona erdi23:45 - Oto galericinin çalışma masası 'Şahin'den
23:42 - Mutluluğun yolu aileden geçiyor23:39 - Orhan Gencebay'ın oğlunu bıçaklayan şüpheli yakalandı23:30 - Beyoğlu'nda sözlü taciz iddiası23:21 - Milli füze Hisar canlı hedef sınavında23:14 - Uygulama noktasından kaçtılar, kovalamaca sonrası yakandılar23:05 - Orhan Gencebay'ın oğlu bıçakla yaralandı22:57 - Tayvan orkideleri Burdur'da22:50 - 'Beyaz altın' geri döndü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce soğanın fiyatını, stokçular mı artırıyor?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam