1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Re'sen emekliye ayırma işlemine iptal kararı

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, kabul edilebilir bir gerekçe olmaksızın re'sen emekliye sevk edilme işleminin iptaline karar verdi.
12 Şubat 2019 11:11
Yazdır
Re'sen emekliye ayırma işlemine iptal kararı

Bir kamu kurumunda yaşanan olayda, bir uzman re'sen emekliye sevk edilmiştir. Açılan davada, kurum, verilen görevlerin hepsine ve iş yapmaya itiraz ettiği için re'sen emekliye sevk edilme işleminin uygulandığını belirtmiştir.

Mahkeme yapılan başvuruların; Anayasal dilekçe hakkı, hak arama özgürlüğü ve dava hakkı kapsamında bulunan başvurulardan oluştuğunu belirtmiştir.

Ankara İdare Mahkemesi 5434 sayılı Kanunun 39/b maddesi uyarınca tesis edilen re'sen emekliye sevk edilme işlemine dayanak oluşturacak somut bilgi ve belge bulunmadığı için, işlemi iptal etmiştir.

İstinaf talebini görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi de, istinaf isteminin reddine karar vermiş ve mahkeme kararını onamıştır. Bu onamayla birlikte re'sen emekliye sevk edilme işleminin iptali kesinleşmiştir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Kamu kurumlarının misafirhanelerinden rahatlıkla yararlanabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam