1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmen adayları: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıltıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un geçen hafta yaptığı ve hiçbir adayı ailesinden dolayı elemediklerini sadece kendisiyle ilgili güvenlik riski varsa sözlü sınavdan eledikleri yönündeki açıklamaya, sözlüde elenen öğretmen adayları büyük tepki gösteriyor.
12 Şubat 2019 00:02
Yazdır
Öğretmen adayları: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıltıldı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınavdan elenen adaylarla ilgili olarak suçun şahsiliği bağlamında bir husus söz konusu değilse, KPSS sınavından 90 alan bir kişiye mülakattan asla 58 verilmeyeceğini, Bakanlığı döneminde buna yönelik bir tek örnek gösterilemeyeceğini belirtmişti. Tıklayınız.

Ancak memurlar.netE ulaşan adaylar, Bakanın açıklamasının doğru olamayacağını belirtmektedir.

Bakan'ın TBMM'de açıklama yaptığı 7 Şubat'tan itibaren Savcılıklara başvuran adaylar, hem GBT kontrolü yaptırmakta hem de Savcılıklardan, haklarında yürütülen bir soruşturma olmadığına dair belgeler almaktadır.

Memurlar.net'e gönderilen belgelerin hemen hemen hepsinde adli sicil kaydının temiz olduğu, GBT kontrolünde bir kayda rastlanılmadığı, aday hakkında yürütülen bir soruşturma olmadığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Adaylar, sözlü sınav öncesi yaptırılan gayri resmi güvenlik soruşturması kayıtlarından dolayı mağdur edildiklerini, sözlü sınavın şekli olarak doğru yürütülmüş olması halinde, dava açma haklarının dahi ellerinden alındıklarını belirtmektedir.

Memurlar.net'te daha önce de yer aldığı üzere, sözlü sınav öncesi güvenlik soruşturması yaparak işlem tesis etmek mevzuata uygun değildir. Yönetmeliklerimiz ve kanunlarımız, sözlü sınav öncesi değil, sözlü sınav yapıldıktan sonra atama işlemi öncesinde güvenlik soruşturması yapılmasını öngörmektedir.

Bir tarafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "suçun şahsiliği dışında kimseye düşük not vermedik" açıklaması, diğer taraftan ise bir çok adayların söylemleri....

Elenen 1000'e yakın aday, Milli Eğitim Bakanının yanıltıldığını, sözlü sınav puanlarının ya aileden kaynaklı olarak ya da kasdi olarak düşürüldüğünü iddia etmektedir. Bu da ancak Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulunun yapacağı bir soruşturmayla veya TBMM'de kurulacak bir komisyon marifetiyle ortaya çıkabilecektir.

Bu bağlamda adayların, Kamu Denetçiliği Kurumu nezdinde itirazda bulunmaları uygun olacaktır. Ayrıca mevzuat dışına çıkılarak belirlenen etik ilkelere aykırı davranıldığı için ilgili üst düzey MEB bürokrasisi Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikayet etmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
31 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:56 - Sağlık'ta sözleşmeli yönetici performans değerlendirme sonuçları açıklandı15:55 - 'Enerji teknolojilerinde merkez konuma yükselmiş bir ülke hedefliyoruz'15:50 - Osman Sarıgün'ün savcılık ve mahkemedeki ifadeleri15:45 - Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu 'akıllı bez' ile anlaşılacak15:42 - FETÖ'nün 'mahrem imamı' ile eşine hapis cezası15:36 - AK Parti'den CHP'li Gök'e geçmiş olsun ziyareti15:34 - Erdoğan'dan Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'a mektup15:33 - Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tedavisinde yeni dönem15:27 - Çocukların duygulandıran 'Bayrak' sevgisi15:21 - Kütüphanenin bir günlük müdürü mesaiye başladı
15:17 - Diyarbakır Büyükşehire mevlit programı tepkisi15:13 - 'Seçimin tekrarı durumunda Binali Bey kazanacaktır'15:09 - Koca: Vizyonumuz, toplumumuzun sağlıklı hayat tarzını benimsemesi15:05 - Kasapoğlu: Amacımız dünyayı yaşanabilir kılmak14:59 - FETÖ'nün 'bölge talebe mesulüne' hapis cezası14:54 - TÜİK'ten Çöpten Çiçeğe Projesi14:49 - 'KHK ile ihraçlarda yanlış varsa komisyon düzeltiyor'14:45 - Dursun: Kendisini anlatabilen gençler görmek istiyoruz
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam