Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/808783/
Yazdırılma Tarihi : 17 Ekim 2019 Perşembe 14:32

Emekli olmuş mübaşirlerin de emekli maaşı artacak mı?

Mübaşirlerin, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi, daha önce emekli olmuş mübaşirleri de kapsayacaktır.

Haber Tarihi : 12 Şubat 2019 11:50
Emekli olmuş mübaşirlerin de emekli maaşı artacak mı?

2019/50 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mübaşir kadro unvanının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının Genel İdari Hizmetleri sınıfı başlıklı (I) bendi kapsamına alınmasına karar verilmiştir.

Bu karar neticesinde mübaşirler daha önce ek gösterge rakamlarından yararlanamazken, ek gösterge rakamlarından yararlanabilir hale gelmiştir.

Daha önce çarşı mahalle bekçileri de emniyet hizmetleri sınıfına geçirilmiş ve ek gösterge rakamlarından yararlanabilir hale gelmişlerdir.

Temennimiz, hem yardımcı hizmetler sınıfı için ek gösterge rakamlarının belirlenmesi, hem de gündemde olan Hemşire, öğretmen, polis, din hizmetleri, diğer idareciler için 3600 ek göstergenin bir an önce uygulanabilir hale getirilmesidir.

Örnek olarak;

Mübaşir olarak görev yapan devlet memuru daha önce ek göstergesi olmazken, yüksek okul mezunu 25 yıl hizmeti olan ¼ de bulunan bir mübaşir;

Emekli aylığını 2380 TL. Emekli ikramiyesini de 74694 TL. alacakken, 2200 ek göstergeye sahip olması nedeniyle emekli aylığını 2845 TL. Emekli ikramiyesini de 91181 TL. alacaktır.

30 yıl hizmeti olan yine ¼ deki mübaşir emekli olduğunda emekli aylığını 2486 TL., emekli ikramiyesini de 89633 TL. alacakken, 2200 ek göstergeye sahip olması nedeniyle emekli aylığını 3035 TL. Emekli ikramiyesini de 109418 TL. alacaktır.

Cumhuraşkanı Kararı öncesi emekli olan mübaşirler;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Geçici Madde 4 hükmünde bulunan, "5434 sayılı Kanuna göre ödenen aylıklar ile bu madde kapsamında bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilir. Ayrıca 5434 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malullük ve vazife malullük aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da uygulanır." Şeklindeki hüküm gereği;

Daha önce emekli olmuş mübaşirler de ek göstergeye sahip olacak ve emekli aylıkları yükseltilmiş olacaktır.

Ancak, daha önce emekli olmuş mübaşirler emekli ikramiyelerini ek göstergesiz almış olmaları nedeniyle, ek göstergeye sahip olmaları nedeniyle ikramiye farkı alamayacaklardır. Belirtilen hüküm sadece aylıklarının yükseltilmesini sağlamaktadır.

Hem yüksek okul mezunları, hem de diğer okul mezunları aşağıya aldığımız ek gösterge rakamlarına göre kendi hesaplamalarını https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/ adresimizden yapabilirler.

Yeni durumlarına göre ek gösterge rakamları;

1. Yükseköğretim görenler,

1

2

3

4

2200

1600

1100

800

2.Diğerleri (okuryazar, ilkokul, lise mezunları),

1

2

3

4

1500

1100

800

650

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı için sadece 1 ila 4 üncü dereceye gelmiş olanlar için ek gösterge rakamları bulunur. Daha düşük intibaka sahip olanlar için ek gösterge yoktur. Bu durumda olanların durumlarında herhangi bir değişiklik olmaz.