1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Erdoğan: Esnafımızın ekmeği ile oynamıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkent Voleybol Sahası'nda gerçekleşen Türkiye Esnaf Buluşması programında konuştu
13 Şubat 2019 15:22
Yazdır
Erdoğan: Esnafımızın ekmeği ile oynamıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Esnaflarımızın en büyük sıkıntısı, finansman konusunda yaşadıkları zorluklardır. Sizlerin faiz yükü altında ezilmenizin önüne geçtik. Esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 47'den yüzde 4-5 ile yüzde sıfır seviyesine kadar indiren iktidarız. Sadece bu yıl kullandıracağımız kooperatif kefaletli kredi tutarı 22 milyar TL. Küçük sanayi sitelerinin yapımında TOKİ, etkin olarak kullanılmaya başlandı.

Ekonomik saldırılara karşı fırsatçılık yapanlara meydanı bırakmadık.

Milletimiz özellikle sebze ve meyve fiyatları başta olmak üzere günlük hayatını doğrudan etkileyen fırsatçılar karşısında haklı olarak çok öfkelidir. Biz de öfkeliyiz.

İşte onun için bu tanzim satışların kurulması kararını aldık. Seçim sonrası belediyelerimizin organizasyonu ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, ilgili bakanlıklarımız oturacaksınız, konuşacaksınız. Belki de bu işleri belediyelerin organizesiyle en ücra köşelere kadar yapma adımlarını da atabiliriz.

Amacımız asla ve asla esnaf ve sanatkarımıza rakip olmak, onların ekmeğini elinden almak değildir.

Reel sektörün rahatlamasını sağlamaya çalıştık. Birileri fırsatçılık yapmaya devam etti. Tanzim satışı, temizlik ürünleri ve bakliyat alanlarında genişletmeyi planlıyoruz. Şimdi zincir marketler de fiyatları indirmeye başladı. Büyük ihtimalle seçim sonrasında yeni bir yol haritası hazırlayacağız. Ücra köşelere de ulaştıracağız.

Milletimizin sırtına kene gibi yapışan fırsatçıların yola geldiğini gördüğümüzde artık bu tür yöntemlere ihtiyaç kalmayacaktır. Fırsatçılara ikazımızı yaptık.

Girdikleri yanlış yoldan dönmeleri, fiyatları makul kar seviyelerine uygun yerlere çekmeleri çağrısında bulunduk. Serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde ama ahlakı, izanı elden bırakmayan esnaf ve sanatkara sonuna kadar desteği sürdüreceğiz.

Ahilik kültürü, ahilik ilkeleri, ahi ahlakı diyoruz ya işte bunun önemini son yaşadığımız hadiselerde bir kez daha gördük. Şayet esnaf ve sanatkarlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz.

İnşallah ekonomik tetikçilere de sağlamından bir Osmanlı tokadını hep birlikte vuracağız. Biz esnafımızın, sanatkarımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz. Sefalet edebiyatı yapanlar, milletimizi değil ancak kendilerini kandırırlar.

Biz, milletimizi sefaletten kurtarma değil onları dünyanın en ileri ülkelerinin hayat standartlarına çıkartma sözü veriyoruz.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam