1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Evleneceklere dikkatine... Çeyiz katkısı artıyor

Çeyiz hesabına hükümetin verdiği katkı yeniden değerleme oranında artırılıyor. 5 yıl çeyiz hesabı biriktirenlere devlet 9 bin lira katkı sağlayacak
16 Mart 2019 08:05
Yazdır
Evleneceklere dikkatine... Çeyiz katkısı artıyor

Cumhurbaşkanı kararıyla evlenme amaçlı olarak oluşturulan çeyiz hesabına ilişkin yönetmelikte önemli değişiklikler yapıldı. Biriktirilen paraların yüzdesel oranları ve devlet katkıları güncellendi. Bu kapsamda evlenmeye hazırlanan gençlere destek için hayata geçirilen çeyiz hesabına devletin verdiği katkı, yeniden değerleme oranında artırılacak.

İLK DİLİM 6.500 LİRA

Düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için devlet katkısı hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'si olacak. Ödenecek tutar 6 bin 500 lirayı geçmeyecek. Ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 22'si olacak. Bu oran 7.500 lirayı aşamayacak.

Ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 25'i kadar katkı sağlanırken azami 9 bin lira ödenecek. Düzenli ödemenin çekim hakkının kullanıldığı ya da evliliğin gerçekleştiği ayda yapılmaması hak kaybına yol açmayacak.

İKİ KEZ KULLANILABİLECEK

Hesaptan çekim hakkı bir dönem içinde en fazla iki defa kullanılabilecek. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

Asgari tutarların hesaplanmasında ilgili yıldaki asgari ödeme tutarları üzerinden, son çekim hakkının kullanıldığı ay hariç tüm aylar dikkate alınacak.

EVLİLİK İPTAL EDİLİRSE

Çekim hakkının evlilik tarihinden önce kullanılması ve herhangi bir nedenle evliliğin gerçekleşmemesi durumunda, en geç üç ayda evlendirme dairelerine başvuru yapıldığını teşvik eden evrakın bir örneğiyle beraber çekim hakkının kullanıldığı bankaya başvurularak çeyiz hesabı statüsünün devamı talep edilebilecek. Hesabın devamı için açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamının hesaba yatırılması gerekiyor.

FAİZ ORANI DA EKLENDİ

Mevcut uygulamada sadece ödeme planı katılımcının talebi üzerinde dönem başlarında yeniden tespit edilebiliyordu. Değişiklikle buna faiz oranının da katılımcı talebiyle yeniden tespit edileceği eklendi. Asgari ödeme tutarının her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

DÜRÜSTLÜK UYARISI

Yönetmeliktebankalar, çeyiz hesabı açmak isteyenlere bilgi verirken, sözleşme müzakere yaparken yardımcı olacak, yanıltıcı her türlü hal ve davranıştan kaçınacak

HAZAL ATEŞ

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:38 - Kılıçdaroğlu: Her evde tencere kaynasın istiyoruz17:36 - Bahçeli: Kardeşliğimiz alayına diz çöktürecektir17:32 - Ankara'da Kızılırmak'tan su alımı durduruldu17:30 - Kaşıntınız varsa böbrekleriniz sinyal veriyor17:27 - Hekimler yeşil sahaya indi17:25 - HDP'li vekil, Saadet Partisi adayına oy istedi17:22 - THY'nin taşınma işleminde 5 bin personel görev yapacak17:21 - HDP'nin nevruz kutlamaları sonrası gerginlik17:19 - Yıldırım, Esenyurt'ta fabrika işçilerini ziyaret etti17:15 - Hayatını kaybeden başsavcı vekili toprağa verildi
17:12 - Altın fiyatları yükseliyor17:10 - Bakanlıktan, 2019 yılı giyecek yardımı için Genelge!17:09 - PTT AŞ ile SASAD e-dönüşümde iş birliği yapacak17:06 - Bakan Soylu: İHA'lara yeni yazılım yapıldı17:03 - Kamu görevlilerine saldırı planı yapan terörist tutuklandı16:59 - Başsavcılık, Rabia Naz'ın babası için açıklama yaptı16:58 - Serbest piyasada döviz fiyatları16:54 - Kaza kurbanı asker gözyaşları arasında defnedildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam