1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Nitelikli öğrenciler meslek liselerini tercih etmiyor'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: Nitelikli öğrencilerin meslek liselerini tercih etmediğini söyleyen Geylan, meslek liselerinin altyapı, bina ve ekipman koşulları olarak belirli bir niteliğe kavuşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi.
16 Mart 2019 20:21
Yazdır
'Nitelikli öğrenciler meslek liselerini tercih etmiyor'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Meslek eğitimi; kalifiye iş gücünün kısa sürede üretilmesi, istihdamı doğrudan etkilemesi bakımından Türk milli eğitimi içinde toplumu doğrudan ve en kısa sürede ilgilendiren alandır" dedi.

Türk Eğitim-Sen'in ülke genelinde mesleki okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlerin katılımıyla düzenlediği 'Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitim: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konulu Çalıştay başladı.

Çalıştaya, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcıları, İlksan Yönetim kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak da katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantıda Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan bir konuşma gerçekleştirdi. Geylan, 6 yıl önce yine Ankara'da düzenledikleri Teknik Eğitim Çalıştayı sonrasında çıkardıkları kitabı Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere çeşitli kurumlara gönderdiklerini fakat hala mesleki teknik eğitim problemlerinin çözümü anlamında tatmin edici bir adım atılamadığını belirtti.

Mesleki eğitimin toplumu doğrudan etkilediğini belirten Geylan, "Meslek eğitimi; kalifiye iş gücünün kısa sürede üretilmesi, istihdamı doğrudan etkilemesi bakımından Türk milli eğitimi içinde toplumu doğrudan ve en kısa sürede ilgilendiren alandır. Biz bir memleket meselesi olarak gördüğümüz mesleki eğitime büyük önem veriyoruz" ifadelerini kaydetti.

Sürekli mesleki ve teknik eğitimin sorunlarını gündemde tutmaya çalıştıklarını kaydeden Geylan, "23 Ekim 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan '2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde mesleki eğitime özel bir yer ayrıldı. Vizyon belgesinin hazırlık çalışmalarında katıldığımız Çalıştay'da görüşlerimizi sunduk. Görüşlerimizin burada yer alması sevindirici ve önemli. Elbette eksiklikleri hala mevcut ve bu Çalıştay'ı düzenlememizdeki neden de bu eksiklikler. Buradan çıkacak raporları en etkili biçimde gündeme taşıyacağız" diye konuştu.

Nitelikli öğrencilerin meslek liselerini tercih etmediğini söyleyen Geylan, meslek liselerinin altyapı, bina ve ekipman koşulları olarak belirli bir niteliğe kavuşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda İlksan Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz da açıklamalarda bulundu. Yılmaz, mesleki teknik eğitiminin cumhuriyetin temel taşı olduğunu vurgulayarak, bu konunun Türkiye'nin gündeminde yer alması gerektiğini belirtti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:38 - Kılıçdaroğlu: Her evde tencere kaynasın istiyoruz17:36 - Bahçeli: Kardeşliğimiz alayına diz çöktürecektir17:32 - Ankara'da Kızılırmak'tan su alımı durduruldu17:30 - Kaşıntınız varsa böbrekleriniz sinyal veriyor17:27 - Hekimler yeşil sahaya indi17:25 - HDP'li vekil, Saadet Partisi adayına oy istedi17:22 - THY'nin taşınma işleminde 5 bin personel görev yapacak17:21 - HDP'nin nevruz kutlamaları sonrası gerginlik17:19 - Yıldırım, Esenyurt'ta fabrika işçilerini ziyaret etti17:15 - Hayatını kaybeden başsavcı vekili toprağa verildi
17:12 - Altın fiyatları yükseliyor17:10 - Bakanlıktan, 2019 yılı giyecek yardımı için Genelge!17:09 - PTT AŞ ile SASAD e-dönüşümde iş birliği yapacak17:06 - Bakan Soylu: İHA'lara yeni yazılım yapıldı17:03 - Kamu görevlilerine saldırı planı yapan terörist tutuklandı16:59 - Başsavcılık, Rabia Naz'ın babası için açıklama yaptı16:58 - Serbest piyasada döviz fiyatları16:54 - Kaza kurbanı asker gözyaşları arasında defnedildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam