1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay'da 'gübre takip sistemi'ne vize

Tarımda kullanılan gübrenin el yapımı patlayıcı (EYP) olmasını önlemek amacıyla uygulamaya konulan Gübre Takip Sistemi'ne ilişkin açılan dava reddedildi. "Ek maliyet getiriyor" denilerek açılan davada Danıştay, "milli güvenlik ve kamu yararı gözetilerek yapılıyor" diyerek itirazı kabul etmedi. Bu kararla sistem uygulanmaya devam edilecek
22 Mart 2019 08:15
Yazdır
Danıştay'da 'gübre takip sistemi'ne vize

Gübre Takip Sistemi, yani bir gübrenin üretimden tüketime her aşamasının kayıt altına alınması uygulaması. Gübrenin el yapımı patlayıcı üretiminde kullanımının önüne geçilmesi ve terör eylemlerinin kısa sürede aydınlatılması için hayata geçirilmişti. Bir gübre üreticileri derneği, "ek maliyet getiriyor" diyerek, uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi. Danıştay, talebi reddetti. Bu karar sonrası uygulama aynen devam edecek.

HENDEK OPERASYONLARINDA GÜNDEME GELDİ

Hendek operasyonları sırasında terör örgütü PKK tarafından yoğun olarak kullanılan EYP saldırıları sonrası hükümet önemli bir adım attı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın piyasaya arz edilen gübrelerin izlenmesine yönelik tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

TEBLİĞ ÇIKARILDI

Tebliğ ile Gübre Takip Sistemi hayata geçirildi. DNA barkod da denilen sistem ile ülke genelindeki bütün gübre türlerine kimlik verilmesi öngörüldü. Bu sayede, özel olarak şifrelenen her bir gübre tanesi fabrikadan çıktığı andan itibaren bütün satış ve dağıtım işlemleri kayıt altına alınacaktı.

ÜRETİMDEN TÜKETİME TAKİP

Sistem ile herhangi bir bombalı saldırının olduğu yerden alınan toz örnekleriyle EYP'de gübre kullanılıp kullanılmadığı anında tespit edilecek. Eğer bomba gübre ile yapılmışsa bu gübrenin hangi fabrikada çuvallandığı, hangi şubelere satıldığı, en son hangi vatandaşın bunu satın aldığı belirlenebilecekti.

DURDURULMASI İSTENDİ

Uygulama 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle başladı. Bir gübre üreticileri derneği, "ek maliyet getiriyor" diyerek, uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istemiyle Danıştay'da dava açtı.

DANIŞTAY VİZE VERDİ

Davaya bakan Danıştay 10. Dairesi yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Uygulamanın milli güvenlik ve kamu yararı gözetilerek çıkarıldığına vurgu yapılan kararın gerekçesinde şöyle denildi:

"Yıllar öncesine dayanan çalışmaların, terör olaylarının arttığı dönemden sonra hızlandırılması ile tebliğ kapsamında yer alan gübrelerin, sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gübre takip sistemi kurulmasına yönelik belirli düzenlemeler yapılmıştır. Bakanlık yetkisi dahilinde, milli güvenlik ve kamu yararı gözetilerek yapılan düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasını gerektirecek koşullar bulunmamaktadır."

UYGULAMA AYNEN DEVAM EDECEK

Bu karar sonrası gübre takip sistemi aynen devam edecek. Düzenlemenin iptal istemine dair talep daha sonra karara bağlanacak.

Habertürk
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
08:45 - Yeni yasa ile yüksek komisyona ve masrafa fren08:41 - Otizmli çocuklarla gündeme gelen okul 'pilot okul' olabilir08:31 - Şehit kaymakamın intikamı alındı08:25 - Karayollarında durum08:15 - Hackerlar E-mailde pusuya yatıyorlar08:01 - Ankara'da doğum gününde dayak yiyen kadın kocasını bıçakladı07:46 - Ziyaret sonrası ABD Senatosu'nda Ermeni tasarısı bloke edildi07:30 - Azil tehdidi gölgesinde zirve07:20 - Kurtulmuş vekillere seslendi: Yük olmayın yük alın07:06 - AK Parti'de 'kongre' istifaları
07:05 - Kum hırsızlığına kim göz yumuyor06:51 - 'Uçak kargo' parası alıp karayoluyla gönderiyorlar06:51 - Trump, Erdoğan'ın ziyareti esnasındaki aile fotoğrafını paylaştı06:50 - Tarçın şekeri düşürür mü?06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:11 - 'Yeni sayfa açmakta kararlıyız'05:02 - Er ve Erbaş Sınıfından Askeri Araç Sürücüleri Hakkında Yönetmelik03:25 - Bakan Selçuk: Eğitimde elde edilen başarılar, sürdürülebilir kalkınmanın önünü açacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam