1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni başkanlara görev rehberi

TBB'nin hazırladığı ve ilk defa seçilenlere kılavuz olacak çalışmada, belediye başkanlarının görevleri, sosyal hak ve yardımlarına kadar pek çok bilgi yer alıyor.
09 Nisan 2019 07:45
Yazdır
Yeni başkanlara görev rehberi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), yerel seçimlerin ardından göreve gelen yeni belediye başkanlarına özel rehber hazırladı. Özellikle ilk defa seçilenlere kılavuz olacak çalışmada belediye başkanlarının görevleri, sosyal hak ve yardımlarına kadar pek çok bilgi yer aldı.

Belediye başkanlarına gönderilen rehberde, yeni seçilen belediye başkanının mazbatasını alıp göreve başladığı tarihte eski belediye başkanının görev süresinin sona ereceği belirtildi. Rehbere göre, başkanlar aile, doğum, ölüm, tedavi ve yiyecek yardımlarından yararlanabilecek. İl ve ilçe belediye başkanlarına sadece görevleri süresince yeşil pasaport hakkı tanınırken, belde belediye başkanları ise görevleriyle sınırlı olarak dahi hususi damgalı pasaport kullanım hakkına sahip olamayacak.

İZİNDE HİZMET AKSATMAYACAK

Belediye başkanlarına görev tahsisli kamu konutu tahsis edilirken, büyükşehir belediye başkanlarına ise eşyalı görev tahsisli kamu konutu imkanı sağlanacak. Belediye kanununda, belediye başkanlarında izin kullanma usulü ve izin süresi hakkında herhangi bir hüküm bulunmazken, kendi izin ve görevlendirmelerini belediyenin en üst amiri sıfatıyla kendileri imzalayacak. İzin süresi ve zamanının takdiri kendisinde olmakla birlikte izinlerin belediye hizmetlerini aksatmamasına dikkat edilecek. Belediye başkanları görevleri süresince ve sona erdikten sonra harç ödemeksizin silah taşıma ya da işyerinde bulundurma hakkına sahip. Ayrıca, büyükşehir ve il belediye başkanları havaalanlarında VİP sonundan da yararlanabilecek.

İLK TOPLANTI DA SEÇİM VAR

TBB, ilk belediye meclis toplantısı ile ilgili de bir kılavuz hazırladı. Buna göre, belediye meclisi, seçim sonuçlarının ilanını takip eden beşinci gün toplanacak. Belediye meclislerinin ilk toplantısına belediye başkanları başkanlık edecek. Toplantıda en genç iki üye katip üye olarak meclis divanında görev yapacak. İlk toplantıda, meclis birinci başkan vekili, meclis ikinci başkan vekili ve katip üyelerin seçimi yapılacak.

DAMLA PEKER

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
02:41 - Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği02:39 - Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik02:09 - Tortum Şelalesi 500 bin turisti ağırlayacak kapasitede yer02:06 - Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı00:50 - Askerlik teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi00:06 - 24 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İller arası yer değiştirmeler için MEB'e öneri23:53 - İşte yoklama kaçağı ve bakaya kalanların sayısı23:48 - TUSAŞ mühendislerinden ramazana özel mesajlar23:43 - 'Sağlık personelinin görevleri yeniden tanımlanacak'
23:37 - İmamoğlu Gönüllü İletişim Ağı'nda 3. cinsiyet seçeneği23:33 - Üniversite öğrencileri kaza yaptı: 1 ölü, 6 yaralı23:28 - Çocuk parkı yaptıran ünlü oyuncu dolandırıldı23:23 - İBB, Sosyal Denge Sözleşmesi imzaladı23:18 - İstanbul'da 'Yeditepe Huzur' asayiş uygulaması23:13 - Sağlık Bakanı dağılımı açıkladı, 'KPSS ile olacak' dedi23:08 - Fuat Oktay: Hileyle gönüllere girilmez23:03 - 4 yıldır çalışmalar sürüyor... İşte Yassıada'da son durum
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam