1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2008 öncesi memuriyeti olmayan ama 399 KHK'ya tabi olan personel, 5510'a mı tabi olur?

2008 öncesinde memurluk hizmeti olmayan ama 399 sayılı KHK'ya tabi olarak bir KİT'te sözleşmeli hizmeti olan personel, 5510'a değil 5434'e tabi olur.
24 Nisan 2019 11:03
Yazdır
2008 öncesi memuriyeti olmayan ama 399 KHK'ya tabi olan personel, 5510'a mı tabi olur?

SORU: Ben 2007 yılında KPSS ile devlet demiryollarına 399 KHK'ya bağlı sözleşmeli olarak işe başladım. Statü olarak sözleşmeli ama emeklilik olarak emekli sandığının 5434 sayılı kanuna bağlı olarak 2011 yılının mart ayına kadar çalıştım. 2011 yılında KPSS ile başka kamu kurumuna 657 bağlı memur olarak atandım ve demiryollarında istifa edip yeni kurumumda işe başladım. Yeni kurumumda da 2019 yılına kadar emekli keseneğim 5434 sayılı kanuna göre yapılmış fakat geçen aylarda SGK'dan gelen bir yazıda SGK'nın kullandığı Hitap özlük ve tescil programlarının birbirine uyumlu olmadığını belirtilmiş memuriyet tescilde 5434, Hitap programında memuriyet ilk giriş 2011 olarak girildiği için 5510 olarak iki programın kanun olarak uyumsuz olduğunu belirtip kurumdan düzeltilmesini istemiştir. Kurumda şu şekilde yapmış tescilde 5510 olarak değiştirmiş benim sorum şu ilk olarak 5434 sayılı kanun olarak başladığım için ve ekim 2008 den önce olduğu ekteki sgk duyurusuna göre için bu şekilde devam etmem gerekmiyormu cevaplarsanız sevinirim

CEVAP: Durumunuzu değerlendirmemiz;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 yılı Ekim aybaşında yürürlüğe girmiştir.

5510 sayılı Kanunun Geçici Madde 4 hükmünde, 2008 yılı Ekim aybaşından önce memur olanlar için 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerinin uygulanmaya devam edileceği belirtilmiştir.

5510 sayılı Kanuna tabi yapılacak işlemler ile 5434 sayılı Kanuna tabi yapılacak işlemler arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Hem kesenekler açısından hem de emekli aylık, emekli ikramiye hesaplanması açısından büyük fark olduğundan, Kurumların memurları hangi kanuna tabi olarak kayda alacakları konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Kimler 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi olur;

- 2008 yılı Ekim ayından önce memur olarak hizmet süreleri bulunanlar (Örnek, 1999 tarihinde 1 ay memur olarak çalışmış ve bu görevinden ayrılmış bir kişi, 2011 yılında tekrar memur olduğunda bu kişi 5434 e tabi olur.)

- 2008 yılı Ekim ayından önce yedek subaylık, vekil öğretmenlik, vekil imamlık gibi çalışmaları olanlar, (Örnek, 2005 yılında yedek subaylık yapmış bir kişi, 2012 yılında memur olarak göreve başlamışsa bu kişi 5434 e tabi olur.)

- 2008 yılı Ekim ayından önce 399 a tabi olup, görev ücretleri memurlardan farklı hesaplanan ancak Sosyal Güvenlik Kesintileri 5434 de belirtilen şartlara göre kesilenler, (Örnek, 2008 yılı Ekim ayından önce 399 a tabi sözleşmeli çalışan ancak SGK kesintileri 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda gösterilen şekilde % 20 Kurum Karşılığı, % 16 Kişi kesintisi, % 12 genel sağlık sigortası kesintisi şeklinde yapılanlar)

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Madde 12 hükmü; "Sosyal Güvenlik- Sözleşmeli statüde istihdam edilecek personel, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabidir." şeklindedir.

Kimler, hem 5434 hem de 5510 a tabi olur;

- 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olmayan, yedek subaylık, vekil öğretmenlik, vekil imamlık gibi hizmetleri olmayan, ancak, işçilik, esnaflık gibi çalışmaları olup da 2008 yılı Ekim ayından sonra ilk defa memur olarak çalışmaya başlayanlar;

1- Emeklilik yaş hesaplamasında 5434 e tabi olurlar.

2- Emeklilik ikramiye hesaplamasında 5434 e tabi olurlar.

3- Emeklilik aylık hesaplamasında, Sosyal Güvenlik Kurumu prim kesintilerinde 5510 a tabi olurlar.

- 2008 yılı Ekim aybaşından önce hiçbir statüde çalışması olmayan ve bu tarihten sonra ilk defa çalışmaya başlamış olanlar tamamen 5510 a tabi olurlar. SGK kesintileri, emeklilik yaşı, emeklilik aylığı olarak hesaplamalar 5510 da belirtilen usullerde olur. (Emekli ikramiyesi hesabında 5434 esas alınır)

Bu açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz;

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede sözleşmeli statüde istihdam edilecek personelin 5434 e tabi olduğu belirtildiğinden, 2008 yılı Ekim ayından önce 399 a tabi çalıştığınız dönemde kesintileriniz 5434 e tabi olması gerektiğini değerlendirmekteyiz. Farklı bir durum olmadığı sürece bu değerlendirmelerimiz bağlamında Kurumunuza/Sosyal Güvenlik Kurumuna tarafınızca veya Kurumunuzca müracaat edilip bu durumunuzu düzelttirmenizi, tavsiye edebiliriz.

SGK'nın resmi yazısı için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam