1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tunç Soyer, KHK ile ihraç edilenleri zabıta olarak alabilir mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, dün yaptığı açıklamada yer alan "Biz KHK ile atılmış öğretmenleri zabıta olarak alacağız. Zabıtanın öğretmen olması, belediye ve vatandaş arasında bambaşka bir ilişki yaratacak" şeklindeki sözlerinin hayata geçirilmesi mümkün değildir.
10 Nisan 2019 09:15
Yazdır
Tunç Soyer, KHK ile ihraç edilenleri zabıta olarak alabilir mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün İzmir Kitap Fuarı'nda 'Nasıl bir yerel yönetim? Nasıl bir İzmir?' konulu söyleşiye katılmış ve ''Biz KHK ile atılmış öğretmenleri zabıta olarak alacağız. Zabıtanın öğretmen olması, belediye ve vatandaş arasında bambaşka bir ilişki yaratacak'' şeklinde sözler söylediği iddia edilmektedir.

Bu sözler tam olarak bu şekilde söylenmiş midir bilmiyoruz zira buna dair bir video kaydı bulunmamaktadır.

Ülkemizde FETÖ hala terör örgütü olup, bir belediye başkanınca, terör örgütüne üyelikten dolayı atılanları istihdam edeceğini ifade etmek, ceza kanunları açısından da suç oluşturabilir.

Diğer taraftan, ihraç KHK'larında tam olarak şu hüküm yer almaktadır:

"Birinci fıkra gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler; bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler;"

KHK'lar daha sonra TBMM'de kanuna dönüşmüş olup, bu hükümler durdurduğu sürece KHK ile ihraç edilenlerin belediye gibi bir kamu kurumunda istihdam edilmesi mümkün değildir.

Bu bağlamda, Tunç Soyer'in ifade ettiği sözlerin hayata geçmesi kanunen mümkün değildir.

Tunç Soyer: İhraç edilen öğretmenleri zabıta olarak alacağız
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
41 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:33 - Barış Pınarı'nın başarısı terör örgütünde çözülmeye neden oldu14:26 - Gündemdeki hareketlilik, vatandaşın kredi talebini etkilemedi14:21 - İzne gelen polis, arkadaşını başından vurdu14:13 - 'Türkiye, böyle bir hadsizliği hiçbir zaman kabul etmemiştir'14:06 - '3-5 yıla, emekli maaşları e-devletten bağlanacak'14:02 - Sayıştay, 5 rektör yardımcısı atayan üniversiteyi uyardı14:00 - 'Milletimiz adalete daha fazla güvenmek istiyor'13:55 - 'Algı operasyonlarına en güzel cevabı halkımız veriyor'13:53 - Bakan Yardımcısı: Volkswagen yatırımı devam edecek13:50 - YPG/PKK'nın yalanını gerçek Zeliha çürüttü
13:44 - YÖK, MAKÜ'deki cinsel taciz ile ilgili karar verdi13:40 - Başkentliler en çok bu ürünü tüketti13:37 - Palamut tezgahlarda 'seyirlik' oldu13:34 - Beşiktaş'ta o isim başkan adaylığından çekildi13:29 - FETÖ zanlısı Valinin cezası arttırıldı13:24 - Samsun'da FETÖ'den 7 kadına adli kontrol13:21 - Terör örgütünün kış üslenmesine fırsat verilmiyor13:21 - A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Abdullah Avcı'yı ziyaret etti.
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam