1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gıda fiyatlarında makas daralacak

Gıda fiyatlarını düşürecek tedbirler devam ediyor. Ticaret Bakanı Pekcan "Üreticiyle tüketici fiyatı arasındaki makasın daraltılması için mevzuat çalışması yapıyoruz" dedi
16 Nisan 2019 09:08
Yazdır
Gıda fiyatlarında makas daralacak

Hükümet, gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini düşürmeye yönelik tedbirler alırken, Ticaret Bakanlığı da üreticiyle tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılmasına yönelik mevzuat çalışması yapıyor. Haksız fiyat artışlarına neden olanlara gerekli cezaların verildiğinin altını çizen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gerekli görüldüğünde vergi düzenlemeleri yapılacak" dedi.

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Bakan Pekcan, TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergelerini yanıtladı. Pekcan, iç ve dış piyasa fiyatlarıyla üretim-tüketim dengesini yakından takip ettiklerini belirterek, "İthal maliyetleri, döviz kuru ve diğer makroekonomik değişkenleri de izliyoruz. Gerekli görülmesi halinde tarım ürünlerinin ithalatında uygulanan gümrük vergilerine yönelik de düzenleme yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

MEVZUAT ÇALIŞMASI YOLDA

Bakan Pekcan, şunları kaydetti: "Yaşanan doğal afetlere ilave olarak çeşitli kesimlerce stokçuluk veya manipülasyon gibi piyasa bozucu faaliyetler yürütülmesi fiyat artışlarına sebep oldu. Bu kişilerle ilgili cezai işlem uygulandı. Sebze ve meyve fiyatlarının üretici ve tüketicileri memnun edecek bir dengede oluşması ve makasın daraltılmasına ilişkin, Bakanlığımız faaliyetleri alanıyla ilgili mevzuat çalışması yapılıyor."

Kredi desteği sağlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı da, tarımsal ürünlerin pazarlanması, üreticilerin pazar payının artırılması amacıyla birliklerin kurulmasını teşvik ederken, kredi desteği sağlıyor. Bu kapsamda üreticilere Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından farklı konularda sübvansiyonlu krediler sağlanıyor.

Hasat zamanı vergi ayarı

Bakan Pekcan, hasat zamanı gümrük vergilerinde üretici haklarının korunması gözetilerek vergi ayarlamaları yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Geçen yıl tarımsal ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin indirilmesine ilişkin 5 adet Bakanlar Kurulu kararı, Cumhurbaşkanı kararı yürürlüğe girdi."

Mirat ÇİMEN

Akşam
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:54 - CHP Söke İlçe Başkanı görevinden istifa etti01:47 - Türkiye Ürün İhtisas Borsasında Aracılık Faaliyetleri Yönetmeliği01:45 - Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Sucul Omurgalı Canlıların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmelik01:25 - Irak sınırındaki operasyonda 2 asker şehit oldu00:37 - Gökçek: Belediye şirketlerindeki zararlar Tuna döneminden00:14 - VDK'da 3 başkan yardımcısı değişti00:01 - 20 Nisan 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Yozgat'ta kar yağışı yüksek kesimleri beyaza bürüdü00:00 - Tarzını seç23:57 - Yıkılma tehlikesi bulunan binada ölümü bekliyorlar
23:34 - Yeni başkan belediyenin borçlarını binaya astırdı23:15 - Basın Müşaviri, Birgün Gazetesinin haberi için iftira dedi22:59 - Hakkari'de kurtlar ahırdaki koyunlara saldırdı22:40 - Kocaeli Valiliği: O polislere soruşturma açıldı22:35 - AK Parti'li Yavuz: Elimizde belgeler var, FETÖ bu işin içinde22:30 - İSPARK çalışanı Aslıtürk'e soruşturma açıldı22:28 - İstanbul'da helikopter destekli Yeditepe Huzur Uygulaması22:03 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabir ziyareti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam