1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Korunmaya muhtaç çocuklar, her unvana atanabilir mi?

Devlet Personel Başkanlığı, 2828 sayılı Kanuna tabi Korunmaya Muhtaç Çocukların unvan değişikliğine tabi atamaların kurumların takdirinde olduğuna dair görüş verdi.
20 Nisan 2019 10:07
Yazdır
Korunmaya muhtaç çocuklar, her unvana atanabilir mi?

Bildiğiniz gibi, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa 7103 sayılı Kanunla eklenen geçici 16 ncı maddesinde yer alan; "Bu Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında ataması yapılan ve fiilen görevde bulunanlar kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara atanırlar." hükümlerine göre mezkur kanun kapsamında kamu kurumlarına yerleştirilen kişilere öğrenim durumları itibarıyla unvan değişikliği hakkı verildi.

Bu doğrultuda, bir kamu kurumu tarafından 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanun kapsamında görev yapan personelin öğrenim durumları ve mezuniyetlerine göre unvan değişikliğine tabi atamalarının yapılıp yapılamayacağı hususunda Devlet Personel Başkanlığından görüş talep edilmiştir.

DPB görüş yazısında, öğrenim durumu itibariyle kazanılan unvanlara atama yapılmasındaki takdir hakkının kurumda olduğu belirtilmiştir. Teknisyen ve tekniker gibi unvanların öğrenimle kazanıldığına dikkat çekilirken, memur, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni gibi unvanları veren bir öğrenim mezuniyeti ise olmadığı belirtilmiştir.

Bu görüş yazına göre, eğer öğrenimle kazanılan bir unvan var ise ve korunmaya muhtaç çocuk bu unvana 7103 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sahip ise, ilgili kadroya atama yapılması mümkündür.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:03 - MTSK direksiyon sınavı görev alma kılavuzu yayımlandı00:55 - MEB'den yurt dışına yapılan gezi, inceleme projeleri hakkında uyarılar00:44 - Kimlik numarası olmayan yabancı öğrenciler okullara nasıl kaydedilecek?00:32 - Mayıs ayı burs ücretleri ödeniyor00:20 - MEB'den 2019 yılı merkezi sınav ve bursluluk sınavı açıklamaları00:06 - MEB'den sendika üyeliği hakkında görüş yazısı00:05 - 27 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:04 - İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) yayımlandı00:03 - MEB, hatalı ekonomik kodlardan harcama yapanlara para cezası verecek00:02 - Yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara başvuru işlemleri açıklandı
00:01 - SGK'dan emeklilik ve sigortalılık işlemleri hakkında kapsamlı genelge00:01 - İHA'lar kurucusundan profesör Toprak'a sert cevap00:00 - Ramazan birlikte güzel23:45 - Erdoğan: Kimse bu ülkede darbe yapamaz23:38 - Bakan Dönmez: Hayalim ülkeyi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak23:37 - Bakan Kasapoğlu, KYK yurdunda iftar yaptı23:36 - Kazada bacağı kopan kamyon şoförü öldü23:36 - Bakan Varank'tan, gazeteci Emin Çapa'ya cevap
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam